Aj Japonci si radi s priateľmi vypijú, zvlášť v predvianočnom a vianočnom čase. Ale pozor, v Japonsku smiete piť alkoholické nápoje až po dovŕšení 20 rokov. Najobľúbenejším nápojom je pivo a ženy uprednostňujú víno privezené zo zámoria. Študenti obľubujú čuhai. Je to miešaný alkoholický nápoj zo sódy, šoču a obľúbenej príchute - citrónovej, grapefruitovej alebo z japonskej marhule. Šoču je tradičná japonská liehovina zo sladkých zemiakov alebo ryže. Či je to čosi ako saké? Nuž, saké je typický japonský alkoholický nápoj z ryže a má dlhú históriu, ale aby to nebolo také zložité, týmto názvom označujeme všetky druhy alkoholických nápojov. Takže, keď v Japonsku povieme "Poďme si dať saké!" myslíme tým "Poďme si vypiť!"
Saké však bolo prvým a hlavným alkoholom, kým ešte u nás nebolo víno ani pivo. Obsahuje 15 až 16 percent alkoholu, čo je o trochu viac, než máva červené víno. Na rozdiel od vína, ktoré vykvasí z hrozna, saké vzniká kvasením ryže, odkiaľ má svoju špecifickú chuť. Ako chutí, to závisí od druhu použitej ryže, od vody a každý kraj má aj svoje špecifiká spôsobu prípravy. Znalci potom vedia rozoznať, odkiaľ ktoré saké pochádza. Každý rok mávame dokonca súťaž v ochutnávke saké.
Na Slovensku pijeme v zime varené víno, v Japonsku horúce saké. Keď si objednávate saké, čašník sa preto spýta, či horúce alebo studené. Ak chcete studené, nalejú vám ho do stredne veľkého pohára (asi dva dcl), ak ste sa rozhodli pre horúce, servírujú ho v keramickej fľaštičke, z ktorej si sami nalievate do štamperlíka alebo do keramického pohárika. Keď som v Japonsku flámoval s kamarátmi, nikdy som nemiešal saké s iným alkoholom, ráno by mi bolo ťažko. A pokiaľ ide o čosi na zahryznutie - k varenému vínu si celkom rád dávam mastenú lokšu, k saké zas pasujú, aspoň podľa Japoncov, sušené morské mäkkýše.
Víno je tiež neoddeliteľne spojené s náboženstvom. Pitie vína vo vianočnom čase je preto celkom na mieste. Aj saké je úzko spojené so šintoizmom, japonským náboženstvom, a spájajú sa s ním rozličné udalosti v živote ľudí. Keď ideme stavať dom, stretneme sa na pozemku a skôr, ako sa začne budovať, kňaz polieva zem so saké. Ponúka ho bohu, aby priniesol domu aj robotníkom šťastie a odohnal všetky pohromy. Ani tradičná japonská svadba sa nezaobíde bez saké, mladomanželia ho v rámci obradu vypijú na znak prísľubu z rovnakého pohárika.
Svätým sviatkom je pre Japoncov Nový rok. Je to obdobie, keď mi na Slovensku najviac chýba saké, lebo jeho chuť je s týmto sviatkom spojená. S príchodom nového roka majú Japonci pár dní voľno, po dlhom čase pracovného vypätia môžu relaxovať, spať a opájať sa lahodným saké.
Autor: MASAHIKO