Kto má nárok na materské
* matka, ktorá si platila nemocenské poistenie aspoň 270 dní počas posledných dvoch rokov pred pôrodom. Materské dostáva 28 týždňov, v prípade, že porodila viac detí alebo žije sama, po dobu 37 týždňov,
* nárok na materské vzniká už od šiestich či ôsmich týždňov pred termínom pôrodu,
* nárok na materské má aj iný poistenec, a to od odo dňa, keď dieťa prevzal do starostlivosti až do uplynutia 22. týždňa od vzniku nároku na materské (ak ide o viac detí, až do 31. týždňa),
* iný poistenec je najmä otec dieťa či manžel matky dieťaťa, alebo náhradný rodič, ktorý dieťa prevzal do adopcie.
Kým v minulom systéme sa mohol otec o dieťa začať starať len v tom prípade, ak matka dieťaťa zomrela, alebo bola natoľko chorá, že sa nedokázala postarať o dieťa, dnes už takéto obmedzenia neexistujú. Otec však môže matku na materskej vystriedať najskôr šesť týždňov od termínu pôrodu.
V akej výške sa poskytuje
* vypláca sa vo výške 55 percent mzdy, z ktorej rodič platil nemocenské poistenie,
* keďže suma príjmu, z ktorého je možné platiť poistenie, je obmedzená na najviac 1,5-násobok priemernej mzdy, hornú hranicu má aj materské. Dnes sa poskytuje najviac vo výške asi 13-tisíc,
* priemerná výška dávky materské bola v prvom polroku tohto roka 5 950 korún, minulý rok dosiahla 6254 korún,
* ministerstvo práce zaviedlo pravidlo, že matke, ktorá má nižšie materské, ako je štátom poskytovaná dávka - rodičovský príspevok, štát rozdiel medzi materským a rodičovským príspevkom doplatí. Ministerstvo práce to zdôvodňuje tým, že dnes sa stáva, že matka, ktorá pracovala za nízku mzdu a platila odvody, má teraz nižšiu materskú ako nezamestnaná matka, ktorá odvody neplatila. Tej totiž štát vypláca hneď od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok.
Kde o materské treba požiadať
* v Sociálnej poisťovni v mieste bydliska,
* na tlačive Žiadosť o materské potvrdenej lekárom.
Máme najdlhšiu rodičovskú dovolenku
Na Slovensku je "materská" (162 týždňov) jednou z najdlhších v Európe. Ide vlastne o súčet materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky. Materskú žena čerpá počas prvého polroka, vtedy má nárok na dávku zo sociálneho poistenia, ktoré počas aktívneho pracovného života platila. Dávku dostáva 28 týždňov, dosahuje výšku asi polovice jej predošlej mzdy.
Po polroku môže žena nastúpiť na rodičovskú dovolenku, vtedy už dostáva štátnu dávku rodičovský príspevok. Na rodičovskej dovolenke môže byť do troch rokov dieťaťa, ak je dieťa vážne choré alebo postihnuté, tak až do jeho siedmich rokov. Za ten čas štát za ňu platí dôchodkové poistenie.
Na rodičovskej dovolenke nemusí zostávať len žena, naopak, stále pribúda počet mužov, ktorí zostávajú na rodičovskej dovolenke a poberajú rodičovský príspevok. V roku 2003 ich bolo ešte len 2,1 percenta, v nasledujúcom roku 2,5 percenta. V prvom polroku tohto roka 2,8 percenta, čo je presne 3535 otcov, v porovnaní so 125 841 matkami.
Otcovia väčšinou čerpajú rodičovskú dovolenku ak sú nezamestnaní alebo majú v práci nižší príjem ako partnerka.
V Európskej únii majú najdlhšiu rodičovskú dovolenku Švédi (64 týždňov) a Fíni (52 týždňov) a najkratšiu Nemci a Íri (14 týždňov). V USA platená rodičovská dovolenka neexistuje, ak sa chcú rodičia starať prvé dni o dieťa doma, využívajú dovolenky a neplatené voľno. Často si ho šetria a nedovolenkujú dlho predtým, ako plánujú dieťa.
Vyrovnávacia dávka Vypláca sa ženám, ktoré boli pre tehotenstvo preradené na ľahšiu prácu, ktorá neohrozuje ich zdravie a nie je pre tehotné ženy zakázaná, no kvôli tomuto preradeniu im klesla mzda.
V akej výške sa poskytuje
* vo výške 55 percent medzi hrubou mzdou, ktorú mala predtým a ktorú má po preradení na inú prácu,
* priemerná výška vyrovnávacej dávky bol v prvom polroku tohto roka 729 korún, minulý rok dosiahla 1 368 korún.
Kde o vyrovnávaciu dávku treba požiadať
* v Sociálnej poisťovni v mieste bydliska na tlačive Žiadosť o vyrovnávaciu dávku, potvrdenom lekárom.
Ošetrovné4 je vlastne náhradou príjmu za čas, ktorý rodič nepracuje, ale doma ošetruje dieťaťa,
* poskytuje sa výške 55 percent z denného vymeriavacieho základu. Vymeriavací základ, z ktorého sa platí poistenie je opäť najviac 1,5-násobok priemernej mzdy,
* poskytuje sa najviac 10 dní rodičovi, ktorý sa stará o dieťa do desiatich rokov,
* priemerná výška ošetrovného bola v prvom polroku tohto roka 1 168 korún, minulý rok 972 korún.
Kto má na ošetrovné nárok
Poistenec, ktorý
* ošetruje choré dieťa, chorého manžela, manželku, chorého rodiča alebo rodiča manžela či manželky,
* stará sa o dieťa do 10 rokov veku, ak bola dieťaťu nariadená karanténa alebo bola v rámci karanténnych opatrení zatvorená škola či iné zariadenie, kde dieťa chodí,
* stará sa o dieťa do desať rokov, ak fyzická osoba, ktorá sa o neho bežne stará ochorela, bola jej nariadená karanténa alebo bola v súvislosti s pôrodom prijatá do zdravotníckeho zariadenia.
Kde o ošetrovné treba žiadať
* v Sociálnej poisťovni v mieste bydliska na tlačive Žiadosť o ošetrovné, ktorá musí byť potvrdená lekárom.