Novinkou je, že nárok na rodičovský príspevok získali aj náhradní rodičia, a to do šiestich rokov veku dieťaťa, najdlhšie však tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa
Ministerstvo práce ešte za vedenia Ľudovíta Kaníka výrazne upravilo spôsob poskytovania rodičovského príspevku. Ešte minulý rok dostávali rodičovský príspevok v plnej výške len tí rodičia, ktorí sa o deti doma osobne starali, nepracovali a nezverili dieťa škôlke. V prípade, že sa dieťa nezverili škôlke, ale popri starostlivosti oň aj pracovali, znížil sa im rodičovský príspevok na 1300 korún, ak dieťa zverili škôlke, o príspevok úplne prišli.
Dnes majú nárok na plný rodičovský príspevok všetci rodičia, bez ohľadu na to či pracujú, alebo nie. Zostala len podmienka, že dieťa nemôžu zveriť škôlke, pretože tej na dieťa prispieva ministerstvo školstva. Môžu však pracovať a dieťa zveriť opatrovateľke či starým rodičom. "Štát pomáhal iba rodičom, ktorí zostanú s deťmi doma," vysvetlil zmenu štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý. "Je spravodlivé, aby štát poskytol rodičom možnosť rozhodnúť sa" a pomohol im "zosúladiť pracovný a rodinný život."
Ministerstvo verí, že návrh podporí aj rozvoj služieb pre rodiny. V obciach a mestách totiž dnes chýbajú opatrovateľky a jasle. Ak rodič dieťa zverí práve opatrovateľkám či jasliam, o príspevok nepríde.
Rodičov, ktorí nepracujú, ale zostávajú s deťmi doma, štát podporuje ešte tým, že za nich platí dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj zdravotné poistenie, a to až do troch rokov veku dieťaťa (ak je postihnuté alebo vážne choré až do siedmich).
POZOR
Rodič, ktorý nepracuje a zostáva sa sám doma starať o dieťaťa na rodičovskej dovolenke, musí nahlásiť Sociálnej poisťovni, že zostáva poistencom štátu. Kto to neurobí, za toho štát neplatí dôchodkové odvody ani do prvého piliera a v prípade, že sa rodič zapojil do druhého piliera, štát neplatí odvody ani do druhého piliera. Sociálnu poisťovňu možno upozorniť aj spätne.
U rodičov, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali v zamestnaní, je povinný oznámiť začiatok i koniec rodičovskej dovolenky ich zamestnávateľ. Rodičom sa však odporúča overiť si, či povinnosť splniť.
Rodičia, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali ako samostatne zárobkovočinné osoby, musia Sociálnej poisťovni oznámiť sami, že už nepracujú a starajú sa dieťa. Musia vyplniť dve tlačivá - najskôr tlačivo o prerušení povinného poistenia a potom ďalšie o prihlásení sa do poisťovne ako poistenec štátu. K tlačivu treba priložiť čestné vyhlásenie, že rodič popri starostlivosti o dieťa nepracuje a nemá príjem.
Negatívnom je, že sa zároveň s touto úpravou zastavilo vyplácanie rodičovského príspevku aj druhému rodičovi. Príspevkom pre druhého rodiča sledovalo ministerstvo práce pri jeho zavedení "aby druhý rodič, najmä otec, mohol pomôcť partnerke, matke dieťaťa". Podmienky však umožňovali tomuto rodičovi príspevok získať aj bez toho, aby zostal s rodinou doma, mohol ďalej pracovať, ak by sa však rozhodol čerpať si rovnako mesiac rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ mu musel poskytnúť voľno. Tento "druhý rodič" mal nárok na príspevok len jeden mesiac a to v zníženej výške 1300 korún.
Výška príspevku
rok výška počet vyplatená suma
príspevku poberateľov (v tisícoch)
2003 3790 124 998 5 646 750
2004 4110 126 177 5 790 000
1. polrok 2005 4230 129 376 3 173 100
(Zdroj: Správy o sociálnej situácii, MPSVaR)
Kto má na rodičovský príspevok nárok
* rodič dieťaťa do troch rokov, ak dieťa neumiestni v školskom zariadení zaradenom do siete škôl a školských zariadení, ktorému boli na zverené deti poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo z výnosu dane z príjmov.
Kde o príspevok treba požiadať
* na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska.