Zľava premiéri Ferenc Gyurcsány (Maďarsko), Jean-Claude Juncker (Luxembursko), Guy Verhofstadt (Belgicko), Jean Peter Balkenende (Holandsko), Mikuláš Dzurinda a Kazimierz Marcinkiewicz (Poľsko) pred včerajším rokovaním krajín Visegrádu a Beneluxu v Bruseli. FOTO - ČTK/AP
Najnovší britský návrh je pre Poľsko neprijateľný. "Poľsko príde podľa neho o päť miliárd eur, to znamená, že nová ponuka je kozmetickou úpravou starej," hovorí poslanec opozičnej Občianskej platformy Zbigniew Chlebowski. "Návrh je dôkazom, že rozdeľovanie únie na nové a staré členské krajiny je stále aktuálne."
Poľsko je pripravené rozpočet vetovať, zhoduje sa vláda i opozícia. "Veto by bolo zásadnejšie, keby našu krajinu podporili ďalšie štáty únie," hovorí Maria Wŕgrowska z Centra medzinárodných vzťahov. Na rozdiel od mnohých politikov nemyslí, že čakať na rakúske predsedníctvo bude výhodnejšie. Rakúsku na Poľsku až tak nezáleží.
No sklamaní sú Poliaci aj z Britov. "O to viac, že práve Londýn doteraz nové členské krajiny podporoval. Keď k tomu pridáme neštandardný list britského veľvyslanca adresovaný Blairovi, máme právo na rozčarovanie," hovorí Wŕgrowska. Britský veľvyslanec vo Varšave napísal ironický text, v ktorom o Poľsku hovoril ako o nezdvorilej a nevďačnej krajine.
Podľa poradkyne premiéra Agnieszki Magdziak-Miszewskej bude poľské veto až poslednou možnosťou. "Je dosť možné, že v niečom poľská strana ustúpi, ale je jasné, že pred začiatkom rokovaní o tom nebudeme hovoriť. Bola by to chyba, urobiť to tak ako Slovensko, ktoré ešte pred summitom odkrylo svoje karty a akceptovalo návrh Veľkej Británie."
Euroskeptici z Ligy poľských rodín využívajú rozpočet na protieurópske nálady. "V situácii, v ktorej sa Poľsko ocitlo, neexistuje dobré východisko, a preto by možno pomohlo prestať platiť do európskej pokladnice, čo by asi znamenalo prerušiť členstvo v únii," hovorí Piotr Ślusarczyk z Ligy.