FOTO |
Slovenská ekonomika rastie tak, ako už dávno nie. Svojím rastom si udržiava pozíciu regionálneho lídra, spomedzi krajín Európskej únie sa väčšou dynamikou môžu pochváliť len štáty Pobaltia. V treťom štvrťroku tohto roka bol hrubý domáci produkt, ktorým sa meria veľkosť a výkonnosť hospodárstva, o 6,2 percenta vyšší ako v rovnakom období roka 2004. Takýto vysoký medziročný rast celkovej hodnoty, ktorú štát, firmy a obyvateľstvo tvoria svojou ekonomickou činnosťou, Slovensko videlo naposledy v prvom štvrťroku 1998. Bolo to na sklonku vládnutia Vladimíra Mečiara.
Hodnota rastu ekonomiky je prvým a posledným ukazovateľom, ktorým sa obdobie konca Mečiarovej éry môže porovnávať s dneškom. "Dnes je situácia úplne odlišná, ako bola v roku 1998. Vtedy bol rast síce silný, ale nie udržateľný," povedal hlavný analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Mečiar ťahal rast spotrebou vlády
V roku 1998 na rozdiel od dneška nebol taký silný rast spotreby obyvateľstva. Za rok 1998 sa totiž platy reálne zhodnotili o necelé tri percentá, zatiaľ čo tento rok porastie ich kúpna sila o vyše šesť percent. To sa odráža aj na zvýšenej spotrebe domácností, ktorá pomáha rásť celému hospodárstvu.
Gro ekonomického rastu pred siedmimi rokmi spočívalo na pleciach štátu - bolo vykúpené nadmernou spotrebou vlády a investíciami štátnych podnikov vo volebnom roku. Napriek tomu, že aj dnes sa blížia voľby, zatiaľ nevidno, že by si ich vláda chcela "kúpiť" zvýšenými výdavkami. V treťom štvrťroku 2005 rástla spotreba verejného sektora o menej ako percento.
Vládne investície a budovanie diaľnic "za každú cenu" sa napokon prejavili neudržateľne vysokým deficitom zahraničného obchodu a verejných financií, pripomenul ekonóm Tatra banky Róbert Prega. To sa postupne prejavilo v neúmernom raste úrokových sadzieb. Štát dostal od ratingových agentúr nelichotivú nálepku krajiny, do ktorej investujú len špekulanti. Vláda si nedokázala požičať na dlhšie obdobie ako rok a platila za to neraz aj 30-percentný úrok. "Situácia bola natoľko kritická, že centrálna banka musela v danom roku zmeniť kurzový režim, aby nenastala menová kríza," pripomenul Kotian prechod na voľne plávajúci devízový kurz z októbra 1998.
Nasledovali balíčky ekonomických opatrení, pokles reálnej kúpyschopnosti zamestnancov, spomalenie rastu ekonomiky. "Nevyhnutné reštriktívne opatrenia v rokoch 1999 a 2000 sa prejavili v silnom spomalení rastu a výraznom raste inflácie," zhodnotil Prega.
Udržateľný vývoj
"Rok 2005 je vcelku odlišný, keďže verejný sektor stimuluje ekonomiku v podstatne menšej miere, ako to bolo v roku 1998. Za silným ekonomickým rastom stojí najmä súkromný sektor a ekonomika sa stáva menej závislou od politických cyklov. Keďže silná spotreba domácností zatiaľ nezhoršuje zahraničný obchod, môžeme hovoriť o stabilnom raste, ktorý si nebude vyžadovať korekcie," myslí si Kotian zo sporiteľne. Prípadné narušenia rovnováhy, ktoré by mohli vyplývať z vysokého rastu kúpyschopnosti ľudí, dnes dokáže centrálna banka pohodlne skorigovať zvýšením úrokových sadzieb.
Prega očakáva, že nasledujúce dva roky prinesú ďalšie zrýchlenie ekonomického rastu pri súčasnom poklese deficitu zahraničného obchodu, verejných financií a inflácie.