Taliani nie sú s Berlusconim spokojní, na zábere je demonštrant s jeho podobizňou pred slávnou milánskou La Scalou. FOTO - REUTERS |
Chce sa zachrániť: presadil návrat k pomernému volebnému systému a mení aj pravidlá kampane
Keď sa nedarí, voľby sa blížia a opozícia má v preferenciách navrch, treba zmeniť volebný zákon tak, aby bolo naše víťazstvo pravdepodobnejšie a protivníci to mali ťažšie. To nie je len zúfalstvo Vladimíra Mečiara pred rokom 1998, je to aj taliansky premiér Silvio Berlusconi na sklonku tohto roka. Jeho Forza spolu s koaličnými partnermi v parlamente presadila reformu volebného zákona. Taliani budú voliť v apríli.
Predseda vlády, najbohatší muž krajiny a mediálny magnát v jednej osobe, je pripravený na poslednú chvíľu prepísať aj pravidlá, ktoré zamedzujú politickým stranám zadávať reklamu a inzerciu v médiách. Nie je ťažké predstaviť si, ako to bude na jar v Taliansku vyzerať, ak mu to prejde. To už bude skutočná fraška, ponáška na demokratické voľby. Kam sa človek pozrie, uvidí Berlusconiho. A vlastne ho to ani nebude nič stáť, keďže kľúčové médiá má pod palcom práve on.
Berlusconimu sa nedarí, stredoľavicová opozícia má v prieskumoch dlhodobo navrch. Taliansko zaznamenáva od roku 2001 nízky hospodársky rast na úrovni jedného percenta, ceny sa zdajú ľuďom privysoké v pomere k tomu, čo dostávajú na výplatu, sú nespokojní s tým, že ich vojaci sú v Iraku. Berlusconi z ekonomických zlyhaní viní predovšetkým Európsku centrálnu banku, vysoký kurz eura a predchádzajúcu ľavicovú vládu.
Dokáže to opozícia zúročiť? Pod vedením bývalého európskeho komisára Romana Prodiho nepôsobí priveľmi presvedčivo. A s novým volebným modelom jej víťazstvo už vôbec nebude také suverénne. Zatiaľ čo v doterajšom volebnom systéme by podľa súčasných preferencií mali väčšinu 100 poslancov, v novom sa scvrkla na 50. Stačí 25 prebehlíkov alebo vnútorné trenice a vláda neprežije.
"Chcete falzifikovať volebné výsledky. Ak by prieskumy verejnej mienky hovorili, že by ste mali vyhrať, nikdy by ste ten zákon nezmenili," povedal podľa Reuters opozičný senátor Gavino Angius. Taliansko sa tak vracia k pomernému volebnému systému. Opustilo ho v roku 1993, keď sa v referende 83 percent hlasujúcich vyslovilo za zmenu a odvtedy platil kombinovaný systém pomerného a väčšinového.
Pomerný systém bol považovaný za jeden z hlavných dôvodov politickej nestability, keď sa talianska vláda stala symbolom dočasnosti. Žiadna iná krajina v Európe nespoznala po druhej svetovej vojne toľko vlád ako Taliansko. Preto vtedy prišla zmena. Vládni poslanci dnes tvrdia, že ani tá nepriniesla stabilitu, od roku 1993 sa vymenilo osem vlád. Paradoxom je, že práve súčasná Berlusconiho vláda prežila celé volebné obdobie.
MAREK CHORVATOVIČ