Austrálski policajti majú po nepokojoch väčšie právomoci: môžu zavrieť podozrivé podniky, či skonfiškovať autá. FOTO - REUTERS |
Situácia na plážových predmestiach v Sydney sa dočasne trochu upokojila. Rasové trenice a výtržnosti v tejto časti Austrálie sa však stali témou už aj za jej hranicami. Premiéra Johna Howarda rozpačito privítali na summite 16 krajín východoázijského regiónu v Kuala Lumpure.
,,Áno, padli tam aj také otázky, ale len na neformálnych stretnutiach pri poháriku, nie na oficiálnych. Takéto incidenty nie sú nikdy príjemné, idú do sveta, ale môžu sa stať v hociktorej krajine. Vyplynuli z bežných násilností, ktoré treba vyšetriť. Nemyslím si, že poškodia obraz Austrálie," povedal Howard.
Labouristická opozícia však nesúhlasí. Premiér štátu Victoria Steve Bracks (libanonského pôvodu) povedal: ,,Udalosti v Sydney určite naštrbia našu povesť. Nesmieme to ignorovať a naopak, musíme sa čo najrozhodnejšie proti nim postaviť. Nepokoje vzbĺkli na rasovom podklade a premiér Howard to musí priznať. Podcenenie sa nevyplatí, nedávno sme to videli v Paríži."
Austrálska polícia až po troch dňoch, keď sformovala zvláštnu údernú jednotku a poslala do ulíc Sydney vyše 450 policajtov, čo je trojnásobok bežného počtu, dosiahla aké-také upokojenie na plážových predmestiach, najmä v Cronulle. Násilnosti si tam vyžiadali už vyše 40 zranených a 50 zadržaných.
Nepokoje začali uplynulú nedeľu, keď údajne libanonská mládež napadla dvoch dobrovoľných členov pobrežnej stráže. Hneď v pondelok nasledovali odvetné akcie, organizované esemeskami, ale na počudovanie aj štvavými rasovo podnecovanými výzvami v niektorých súkromných rádiách, aby sa šlo udrieť proti Libanončanom, Arabom a iným prisťahovalcom tmavšej pleti. Asi 5000 ľudí sa zhromaždilo v Cronulle, podnapití, s austrálskymi vlajkami a heslami napádali arabsky vyzerajúcich spoluobčanov. V utorok prišiel libanonský protiúder. Ľudia v Sydney sa teraz boja ísť s deťmi na pláže.
Premiér Nového Južného Walesu Morris Iemma zvolal štátny parlament, ktorý bol na prázdninách, aby prijal nové, prísnejšie zákony na udržanie poriadku. Podľa nich bude mať polícia moc zavrieť podozrivé podniky, skonfiškovať autá a okamžite zatýkať.
Rasistické e-maily a esemesky sa začali z Nového Južného Walesu šíriť aj do iných štátov Austrálie. Prisťahovalcom sa vyhrážajú už aj na melbournských plážach. Šéfka polície Christine Nixonová varovala pred akýmikoľvek pokusmi o násilie a pripomenula, že rasovo motivované násilie nesie so sebou až 10 rokov tvrdého žalára.
Je paradox, že kým v takmer všetkých austrálskych štátoch sú na čele vlád a parlamentov labouristi, vo federálnom Austrálskom zväze už 10 rokov dominuje pravicová koalícia liberálov a národniarov Johna Howarda. Práve jeho politike a tesnému zväzku s USA dávajú za vinu, že vtiahol krajinu do vojny v Afganistane a Iraku a privolal teroristickú hrozbu i zhoršenie národnostných problémov na vlastnom území.
ANDREJ BUČKO, Melbourne