Telefonovanie prostredníctvom internetu (VoIP) vstúpilo výrazne do povedomia až s príchodom projektu bezplatného telefonovania spoločnosti Skype. Odborná verejnosť - telekomunikační operátori, IT spoločnosti, ale aj výrobcovia informačných technológií sa síce snažili nafukovať túto novú bublinu už podstatne dlhšie, treba však povedať, že bez výraznejších úspechov.
Cena nevyhnutných investícií do hardvéru pre VoIP sa v stredných a veľkých firmách premenila na predplatné za budúce úspory na telekomunikačných poplatkoch. Potrebné smerovače prípadne IP telefóny boli (a často sú dodnes) jednoducho príliš drahé, aby mohli pre bežného užívateľa priniesť reálnu úsporu.
Rozšírenie bezplatnej (to pri volaní v rámci siete internet), alebo v prípade volaní do sietí telekomunikačných operátorov omnoho lacnejšej komunikácie, ktorá sa zásluhou Skype rozšírila na desiatky miliónov počítačov vo svete je fenoménom. Aj nedávna akvizícia firmy Skype spoločnosťou eBay za horibilných 2,6 miliardy USD naznačuje, že VoIP sa v hlasovej komunikácii pravdepodobne stane trendom a skutočnou hrozbou pre telekomunikačných dinosaurov.
Skype paradoxne podporuje aj boom hardvérových riešení, keďže záujem o telefonovanie cez internet stúpa aj v podnikateľskom sektore. S poskytovaním VoIP rátajú aj tradiční fixní operátori a hoci neradi, musia sa ním zaoberať aj mobilní operátori. Ako poskytovatelia dátových služieb v sieťach 3G môžu totiž vnímať bezplatné telefonovanie cez internet ako nekalú konkurenciu - niektorí dokonca prístup na Skype blokujú. Nové služby (napr. Push to Talk) zas internetový protokol v mobilných sieťach priamo využívajú a onedlho by mali všetky multimediálne služby v sieťach 3G používať IP protokol.
Od ISDN k mobilným sieťam 3G
Hoci skratka ISDN (digitálna sieť integrovaných služieb) pôvodne označovala myšlienku multimediálnych sietí, od reálneho triple-play združujúceho hlas, dáta a video má dodnes ďaleko. V telekomunikačne rozvinutých krajinách je ISDN prípojka už dávno obmedzená skoro výhradne na hlasové služby. Aj keď na trhu existujú profesionálne riešenia pre videokonferencie na báze využívania niekoľkých základných ISDN kanálov (napr. 3x 2B+D), jedná sa o okrajovú ponuku.
Videotelefónia v masovom merítku sa stáva skutočnosťou s príchodom mobilných sietí 3. generácie. Napriek spomínaným ambíciám sietí ISDN, ktoré s videokomunikáciou počítali už v sedemdesiatych rokoch, komerčne sa začína presadzovať až dnes a to práve vďaka mobilným sieťam 3G. Prakticky každý mobil určený pre 3G je vybavený dvoma kamerami, z ktorých jedna slúži len na snímanie volajúceho počas videohovorov. Napriek tomu, že živá komunikácia dostáva s obrazom nový rozmer, jej popularitu medzi zákazníkmi mobilných operátorov to zatiaľ príliš nepoznačilo. Príčinou môžu byť niekoľkonásobne vyššie poplatky oproti hlasovej komunikácii, ale tiež nepraktické držanie telefónu a indiskrétnosť komunikácie na verejnosti. V neposlednom rade však môže byť za nízkou popularitou videokomunikácie aj chýbajúca tradícia a skúsenosti, penetrácia telefónov UMTS (prípadne CDMA2000 1x EV-DO ak hovoríme o Amerike alebo Ázii) je totiž v populácii zatiaľ pomerne nízka. Na konci 3.Q/2005 bolo na svete asi 35 miliónov UMTS a 17 miliónov CDMA EV-DO terminálov, z ktorých veľkú časť netvorili telefóny, ale aj modemy, resp. dátové karty. Oproti 1,6 miliardovej rodine GSM účastníkov ide zatiaľ prakticky o zanedbateľné počty. V priebehu niekoľkých rokov sa ale pomer síl najmä vo vyspelých krajinách dramaticky zmení.
Bude videotelefón
na každom stole?
Popularitu videokomunikácie - tentoraz pomocou PC - má ambíciu zvýšiť aj spomínaná spoločnosť Skype. Začiatkom decembra prezentovaná druhá verzia komunikačného programu Skype 2.0 totiž prináša okrem iného aj videotelefóniu pomocou webkamier a bude aj naďalej zadarmo. Tento krok môže prispieť k popularizácii videotelefónie vo väčšej miere, ako čokoľvek iného v histórii. Porovnateľný môže byť azda len boom mobilných sietí 3G, ktorý je neodvratný, máloktorý produkt totiž môže vo veľkosti trhu súťažiť s mobilným biznisom.
Skype 2.0 však prichádza takpovediac v pravý čas. Videotelefónia je náročnejšia na šírku pásma, nie je preto vhodná pre vytáčané, alebo pomalé pripojenie do internetu. V rozvinutých krajinách je penetrácia širokopásmového internetu (reprezentovaného najmä xDSL, káblovou TV a v menšej miere optickými prípojkami) dostatočne vysoká na to, aby operátori hľadali nové aplikácie pre svojich zákazníkov. Video na vyžiadanie (VoD), ktoré už v obmedzenej miere spoznali vďaka projektu Station Slovak Telecomu aj Slováci je vo svete často doplnené aj omnoho náročnejšou televíziou na vyžiadanie (TVoD) ako náhradou za klasickú CaTV.
V krajinách patriacich k broadbandovej špičke ako Japonsko, alebo Južná Kórea sa už ale objavujú terminály, ktoré dávajú klasickému telefonovaniu cez internet (VoIP) nový rozmer v podobe VVoIP (Video and Voice over Internet Protocol).
Príkladom môže byť špičkový IP videotelefón AP-VP350 kórejskej firmy AddPac, ktorá je výrobcom terminálov a infraštruktúry pre komunikáciu prostredníctvom internetu.
Na sedempalcovom farebnom TFT LCD displeji umožňuje sledovať nielen videohovory a uskutočňovať videokonferencie, ale aj využívať služby videa a televízie na vyžiadanie, vrátane uplatnenia funkcie obraz v obraze pri súčasnom videohovore. Kvalita obrazu je 30 obrázkov/s s rozlíšením VGA (640 x 480 bodov) pričom telefón používa kompresiu MPEG-4. Pre túto kvalitu obrazu je potrebná rýchlosť dátovej prípojky
1 Mbit/s, prístroj si však poradí aj s menej kvalitným pripojením. Videohovor dokáže preniesť už aj pri rýchlosti 64 kbit/s, pravda pri podstatne nižšom rozlíšení QCIF(176x144 bodov). Ako zálohu je možné do telefónu pripojiť aj obyčajnú telefónnu
linku, videotelefóniu však musíme v tomto prípade oželieť.
Internetový videotelefón poskytuje všetky funkcie kladené na komfortný manažérsky telefónny prístroj a vďaka pripojeniu do siete LAN (má 2 porty pre 10/100 Mbit/s Ethernet) a dotykovému displeju jeho komunikačné schopnosti výrazne narastajú.
Ak niekomu pripadá obraz s uhlopriečkou necelých 18 cm na sledovanie videa primalý, môže si k videotelefónu pripojiť externý monitor. Výrobca naviac k videotelefónu dodáva aj diaľkový ovládač, ktorý z neho tvorí plnohodnotný nástroj na tvorbu videokonferencií aj pre zábavu.
Riešenia podobné videotelefónu AP-VP350 sú vďaka vysokej cene (nad 2000 USD) zatiaľ určené na stoly vrcholových manažérov. Oživenie tohto trhového segmentu však vyvinie tlak na pokles cien koncových zariadení tak, ako sme toho dnes svedkami pri VoIP telefónoch a IP videotelefóny sa stanú cenovo dostupnejšími.
Dovtedy si bude môcť prakticky každý vyskúšať videotelefonovanie cez svoje PC pomocou programu Skype 2.0. Stačí investovať pár sto korún do mikrofónu a web kamery. Tí konzervatívnejší si môžu niekoľko týždňov počkať na ponuku oboch našich mobilných operátorov - UMTS spustia čo nevidieť.
n
Juraj Procházka