Široký rozsah
Srdcom Dynaxu 5D je CCD snímač s 6,1 miliónmi bodov. Od tohto parametra sa odvíja aj veľkosť obrázkov, ktoré dokážete nasnímať: 3008 x 2000, 2256 x 1496 a 1504 x 1000 bodov. Fotografie sa na Compact flash kartu zapisujú vo formátoch JPEG v troch stupňoch kompresie (desať obrázkov za sebou, tri zábery za sekundu). Ak chcete plnú kvalitu, zvolíte si ukladanie vo formáte RAW (séria 5 záberov za sebou). Rozsah citlivostí sa pohybuje od 100 do 3200 ISO, no pri takýchto vysokých hodnotách už treba samozrejme rátať so šumom, ktorý sa dá čiastočne redukovať aktiváciou funkcie na to určenej. K dokonalosti sa môžete priblížiť aj využitím funkcie Zone Matching, ktorá ponúka citlivosti ako "Low Key 80" a "High Key 200". Low key nastaví hodnotu 80 ISO a dá sa použiť pri fotení za zlých svetelných podmienok kedy fotoaparát zachytí bez šumu hlavne tmavšie časti. High key je opak, doporočuje sa pri prudkom
slnku, kedy pri 200 ISO nebudú prepálené biele plochy.
Čo sa týka bielej, má D5 ozaj profesionálne možnosti kalibrácie. Buď sa dá vybrať zo šiestich prednastavení výrobcu (denné svetlo, tieň, pod mrakom, žiarovka, žiarivka, blesk), alebo manuálneho vyváženia (teplota bielej a chromatická teplota). Okrem bielej sa dá pohrať aj s farebným podaním priestoru (natural sRGB, natural plus pre zvýšenie kontrastu a zvýraznenie obrysov a Adobe RGB).
Telo sa dodáva v sete s objektívom AF DT 18-70 mm/3,5 - 5,6. Ohnisková vzdialenosť použitých objektívov sa násobí 1,5x k vypočítanej ohniskovej vzdialenosti ekvivalentnej k 35 mm kinofilmu. Autofocus je deväťbodový a zaostruje pomocou pasívneho zamerania kontrastu. Ak sa viac spoľahnete na svoje oko ako na jednotlivé režimy, môžete ostriť manuálne. Meranie expozície je viacsegmentové, vyvažované so zdôraznením stredu, alebo bodové.
Ovládanie palec ukazovák
Už pri pohľade na telo prístroja je jasné, že racionálne rozložené tlačidlá ovládania sú rovnako rozmiestnené ako pri drahších aparátoch, len je ich o niečo menej. V tomto prípade však o nič neprichádzame pretože niektoré funkcie menu sú ukryté pod tlačidlom Fn. Na hornej strane sú dve ovládacie "kolieska", jedno pre voľbu expozičného režimu (Auto, P, A, S a M) a piatich prednastavených scén (portrét, šport, krajinka, západ slnka a nočný pohľad). Druhým sa kalibruje teplota bielej. Na pravej strane pod ukazovákom je tlačidlo citlivosti a sériového snímania záberov. Multifunkčné ozubené koliesko pod palcom slúži k nastaveniu hodnoty času a clony v manuálnom režime. Meniť clonu dokážete až po pridržaní tlačidla +/- na zadnej strane. Rad tlačidiel vedľa displeja je určených na vstup do menu, nastavenie informácií na displeji, vymazanie jednotlivých záberov a na prepnutie do režimu prehliadania fotografií. Vpravo od displeja je umiestnený štvorpolohový ovládač pre pohyb v menu s potvrdením uprostred. Nechýba ani prepínač stabilizácie obrazu a tlačidlo AEL pre aretáciu automatickej expozície.
Stabilizácia obrazu
Tak ako aj u kompaktných fotoaparátoch typu ultrazoom aj v prípade tejto zrkadlovky zabezpečuje stabilizáciu obrazu technológia Anti-Shake. Pripomeňme si, že ide o riešenie, kde umelo vyvolaný posuv snímača kompenzuje otrasy fotoaparátu, čo umožňuje fotografovať s časmi dlhšími o 2 až 3 expozičné stupne. Technológia Anti-Shake reaguje tak na pomalé pohyby tela fotoaparátu, ako aj na rýchlejšie chvenie rúk. Ak fotíte zo statívu je dobré Anti-Shake vypnúť.
Displej
Zadnej strane dominuje veľký 2,5-palcový displej. Keďže držíte v rukách zrkadlovku, je jasné že fotiť budete na hľadáčik, preto je telo vybavené senzormi, ktoré zachytia približujúcu sa tvár a automaticky displej vypnú. Jas displeja vás tak nebude nepríjemne oslňovať. Príjemná je aj funkcia automatického pootočenia obrazu na displeji podľa toho, či držte fotoaparát pre fotenie krajinky, alebo portrétu (na výšku alebo na šírku). Jas aj kontrast displeja sa síce dajú nastavovať, ale informácie o ostrosti zachytenej fotografie sa ukážu v plnej miere až po natiahnutí do počítača. Ak nemáte čítačku kariet, musíte vždy odklopiť malé plastové dvierka, pod ktorými je dosť neptrakticky ukryté rozhranie USB. Pritom konektor pre diaľkové ovládanie spúšte je už pod gumovou krytkou.
Fotenie
Model D5 nie je žiadnou plastovou imitáciou zrkadloviek, čo sa odráža na váhe tela. Telo má pogumované plochy, dobre sa drží, rozmiestnenie tlačidiel sadne presne tak, aby sa dali jednoducho ovládať.
Fotoaparát je pripravený k foteniu prakticky ihneď po zapnutí. Oneskorenie pri stlačení spúšte je tak isto zanedbateľné. K pozitívam určite patrí aj rýchlosť zaostrenia, ktorá nijak neutrpela ani pri zhoršení svetelných podmienok. Produkovaná kresba bola tiež výborná a to treba brať do úvahy "lacný" setový objektív. Tak isto pochvala patrí dobre odvedenej práci stabilizátora. Komu je vlastne D5 určená? Pri cene nad 30 tisíc korún ide o fotoamatéra, ktorý si chce zábery ovplyvňovať čo v najširšom rozsahu. Avšak to si vyžaduje ďalšie investície do kúpy objektívov. Možno by bola dobrá voľba aj vyspelejší ultrazoom, kde je síce o niečo menej možností nastavenia, no objektív má univerzálne využitie a rozmery aj váha sú viac "turistickejšie". n
Radovan Kovalský