Prvý archív svojho druhu uchováva viac ako milión mamografických obrázkov zaznamenaných pre lepšiu diagnostiku a liečbu rakoviny prsníka. Portál je priamo prepojený s celosvetovo najväčším Národným digitálnym lekárskym archívom (NDMA - National Digital Medical Archive) spoločnosti i3, archivujúcim digitálne obrázky z mamografu a s nimi súvisiace dáta.
Ide o štátom financovaný projekt odštartovaný pred šiestimi rokmi Univerzitou v Pensylvánii. Cieľom bolo zmeniť spôsob, akým nemocnice a lekári ukladajú a pristupujú k digitálnym obrázkom z mamografu. Využitím technológie IBM sa podarilo vytvoriť systém koordinovaný na celonárodnej úrovni, ktorý má pomôcť lekárom a výskumníkom diagnostikovať, ošetriť a nájsť liek na rakovinu prsníka.
V počiatočnej fáze sa do projektu zapojili iba štyri nemocnice, ktoré poskytli záznamy a využili prístup do databázy NDMA. V súčasnosti môže využiť databázu, ktorú tvorí viac ako milión digitálnych mamografických obrázkov už 24 nemocníc, čo dáva približne 300 lekárom a výskumníkom nebývalý prístup k záznamom pacientov a umožňuje tak rýchlejšiu diagnostiku a liečbu. NDMA dnes bezpečne zbiera mamografické obrázky a dáta súvisiace s vyšetrením prsníkov od lekárov, nemocníc a rádiologických centier z celej Ameriky.
MyNDMA umožňuje mnohým ženám kontrolovať vlastné zdravie spravovaním svojich osobných lekárskych záznamov, ako napríklad digitálne mamogramy či výsledky diagnostických testov. Historicky, tieto záznamy boli ukladané lokálne - či už na filmoch alebo v digitálnom formáte - to však neumožňovalo prístup k nim z inej nemocnice alebo rádiologického centra. Dôsledkom toho je, že každá ďalšia návšteva nového lekára si môže vyžiadať nové diagnostické testy alebo mamogramy. Napriek tomu, že digitálne obrázky sa skladujú jednoduchšie, doteraz neexistovala žiadna cesta na prenos digitálnych obrázkov a pacientových dát od lekára k lekárovi. Avšak vďaka novému bezpečnému úložisku osobných mamografických obrázkov a dát majú ženy možnosť proaktívne priebežne monitorovať svoj zdravotný stav a ľahko pristupovať k záznamom počas návštevy nového lekára alebo pri získavaní ďalšieho názoru. Len za prvý mesiac od svojho uvedenia sa zaregistrovalo takmer 1200 žien, ktoré si takto spravujú svoje mamografické záznamy. So súhlasom pacienta môžu byť obrázky a dáta jednotlivcov prístupné aj pre lekárov a výskumníkov z celej krajiny, ktorí sa snažia vyvinúť lepší systém liečby rakoviny prsníka alebo urýchliť vývoj liekov. Výskumníci s podporou IBM, technológií DB2 a grid-computing dokážu prehľadávať archív on demand, čo dáva okamžitý prístup ku kritickým dátam, ktoré pomáhajú identifikovať pacientov s rakovinou prsníka klinickými testami, ktoré predtým trvali mesiace v priebehu jediného dňa. Vďaka účasti v programe MyNDMA tak samotné ženy z rôznych miest pomáhajú nájsť liek na rakovinu prsníka.
Každá informácia, ktorá vchádza do systému - obrázky, reporty, demografické informácie - je katalogizovaná, indexovaná a podľa potreby sprístupňovaná nemocniciam a rádiologickým centrám. Tieto dáta môžu byť analyzované použitím výkonných algoritmov s cieľom identifikovať abnormality individuálnych pacientov alebo sú hodnotené v porovnaní s väčšou sadou iných dát, aby pomohli výskumníkom porozumieť spoločným znakom choroby v nádeji, že to povedie k vyliečeniu. Realitou ale je, že ženami poskytnuté obrázky a dáta pomôžu vybudovať meradlo úspešnosti pre digitálnu mamografiu a diagnózu. (ibm)