Tim Montgomery. FOTO - REUTERS |
Nikdy nemal pozitívny test, napriek tomu mu za doping naparili tvrdé tresty. Zákaz behať má síce len na dva roky, ale zrušia mu všetky výkony a výsledky, ktoré dosiahol od 31. marca 2001. Jeho meno vymažú aj z hviezdneho zoznamu svetových rekordérov v najkratšom šprinte, do ktorého sa dostal, keď vo finále Grand Prix 2002 v Paríži sa mu ako víťazovi stovky zastavili stopky na šokujúcich 9,78. Vtedy sa mu za cieľom vrhla do náručia atletická megastar Marion Jonesová, trojnásobná šampiónka sydneyskej olympiády 2000, a svet zistil, že sú milenci.
Gloriola hviezdy sa váľa v prachu. Po prepuknutí aféry okolo kalifornského laboratória Balco, v ktorom vyvinuli "neodhaliteľný" umelý steroid tetrahydrogestrinón (THG), sa v médiách prevalilo, že Montgomery bol jeho kľúčovým testovateľom. Projekt šéfa laboratória Victora Conteho dostal názov Svetový rekord. Montgomery ho naplnil, dnes však na to dopláca. "Je smutné, keď atlét urobí tragické rozhodnutie podvádzať," cituje webová stránka BBC výkonného šéfa americkej atletiky Craiga Macbacka.
Za odhalením, ako naznačujú vyšetrovania novinárov, je porozvodová pomsta. Injekciu s obsahom THG (označovaného aj ako Čistič) posunul expertom z americkej antidopingovej agentúry Trevor Graham, bývalý tréner Montgomeryho i Jonesovej. Marion však ešte predtým dala kopačky svojmu bývalému manželovi, guliarovi C. J. Hunterovi (v roku 2000 potrestanému za doping). Podľa talianskej Gazetty dello Sport Grahama zoznámil s tajomným farmakologickým prostriedkom práve Jonesovej exmanžel Hunter - s predstavou, že vychová novú šprintérku, ktorá zdolá nevernicu Marion.
Aféra prepukla na svetovom atletickom šampionáte v Paríži 2003, kde šprintu kraľovala Američanka Kelli Whiteová. V máji 2004 priznala, že vďaka THG a akceptovala dvojročný dištanc. Napokon sa z nej stala korunná svedkyňa kauzy. "Nemali sme pochybnosť o pravdivosti jej svedectva," skonštatoval trojčlenný senát lausannskej arbitráže, ktorý tvorili sudcovia z Kanady (Yves Fortier), USA (Christopher Campbell) a Veľkej Británie (Peter Leaver). Montgomery ani s ním obvinená šprintérka Gainesová do Lausanne neprišli osobne oponovať a námietky ich obhajcov, že sa opierajú o výpoveď dopingovej hriešničky, arbitráž odmietla. Po Whiteovej sa nedávno priznal k užívaniu THG počas kalifornského pôsobenia aj britský šprintér Dwain Chambers.
"Dopingové previnenie môže byť dokázané mnohorakými spôsobmi," konštatuje rozsudok v prípade vedenom pod číslom 2004/o/645. "Tvrdenie, že trest za doping môže nasledovať len po pozitívnom výsledku dopingovej skúšky dostal tvrdý úder," s potešením skonštatoval šéf Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Dick Pound.
O čo príde Montgomery
O dve medaily z MS 2001: striebornú za 2. miesto na 100 m, zlatú za štafetu 4x100 m. Vymažú ho aj zo 4. miesta vo výsledkovej listine stovky na MS 2003.
O 280-tisíc dolárov: získal ich ako celkový víťaz seriálu Grand Prix 2002 plus prvý na 100 a druhý na 200 m - bude ich musieť vrátiť svetovej atletickej federácii.
O všetky výkony od 31. marca 2001: vyškrtnú ho aj z historickej listiny svetových rekordérov na 100 m - vďaka času 9,78 v nej trónil od 14. decembra 2002 do 14. júna 2005, keď Jamajčan Asafa Powell zabehol v Aténach 9,77.
O možnosť dva roky štartovať: má zastavenú činnosť až do 6. júna 2007.