"Snažili sme sa urobiť všetko, aby Ženy v bielom dostali povolenie vycestovať a boli teraz s nami, napriek tomu sa nám to nepodarilo," vysvetľoval predseda europarlamentu Josep Borell neprítomnosť dám, ktoré bojujú za prepustenie väzňov svedomia na Kube. "Myslím si, že postup kubánskej vlády budeme musieť kritizovať."
Namiesto piatich Kubánok prišla na odovzdávanie cien zo španielskeho exilu manželka kubánskeho básnika Raúla Riveru - Blanca Reyes spolu s ďalšími tromi "ženami v bielom v exile". Do rokovacej sály prišli oblečené v bielom kostýme a s bielym šálom. Tak ako manželky odsúdených politických väzňov každú nedeľu pred havanským kostolom Santa Rita.
Za neprítomné manželky odsúdených kubánskych disidentov sa postavili aj prítomní nositelia Sacharovovej ceny - nigérijská advokátka Hauwa Ibrahimová a Robert Menard zastupujúci Reportérov bez hraníc.
Návrh, aby cenu Ženám v bielom odovzdala delegácia europarlamentu priamo na Kube však nemá istú šancu na úspech. Pomerne odmerane sa k nemu postavil Borell, keď pripomenul, že už viacero laureátov Sacharovovej ceny, ako napríklad Nelson Mandela, si ju nemohli prevziať osobne.
Časť slovenských europoslancov by privítala obnovenie tvrdšej politiky voči režimu Fidela Castra. "Havana porušila jedno zo základných ľudských práv - slobodu pohybu - je to pre nás veľká výzva, o to viac, že sa to bezprostredne dotklo európskeho parlamentu," povedala Anna Záborská (KDH). "Ukázalo sa, že nemá zmysel plytvať silami ústretovejšou politikou. Uvideli sme, že sa tam nič nezmenilo, skôr to bude kubánsky režim využívať, pretože nemá žiadne zábrany," hovorí Arpád Duka-Zolyómy (SMK). MIREK TÓDA, Štrasburg