Putin našiel Schröderovi novú prácu. FOTO- REUTERS |
V roku 2000 sa Vladimir Putin stal ruským prezidentom a cieľavedome začal dosadzovať do vysokých politických funkcií priateľov pochádzajúcich z jeho rodného Petrohradu a kolegov, ktorí s ním slúžili v sovietskej KGB. Tento rok podľa ruských politológov začal etapu, počas ktorej jeho klan celkom ovládne výnosné odvetvia ekonomiky.
Podľa údajov ruského denníka Novaja Gazeta Putinovi ľudia z Petrohradu sedia v 65 vysokých funkciách na 30 federálnych ministerstvách. Úplne ovládajú prezidentskú administratívu, najsilnejší mocenský orgán, ktorý kontroluje parlament aj vládu. Mnohí z nich kontrolujú aj najvýznamnejšie odvetvia biznisu.
Teraz Putin svoj tím posilnil o zahraničných priateľov. Bývalému nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi a spolupracovníkovi východonemeckej tajnej služby Stasi Mathiasovi Warnigovi zveril nový Severoeurópsky plynovod. Ďalším želiezkom má byť podľa denníku Kommersant blízky priateľ amerického prezidenta a bývalý minister obchodu USA Don Evans. Pri jeho návšteve Moskvy 7. decembra mu vraj ponúkol kreslo šéfa dozornej rady ropnej spoločnosti Rosneft.
Dosadzovaním svojich ľudí z KGB a Petrohradu do vedenia významných koncernov sleduje Putin jednoznačne splnenie svojho nedávneho výroku: "Rusko sa chce stať Saudskou Arábiou 21. storočia." Navyše, v roku 2008 sa končí jeho druhé prezidentské obdobie a dovtedy musí prostredníctvom akciovej spoločnosti , ako sa dnes už v tlači bežne nazýva skupina ľudí okolo ruského prezidenta, ovládať všetko bohatstvo.
Chronická nedôverčivosť a úsilie všetko kontrolovať je podľa sociológov typická pre tajných agentov. Preto aj bývalý špión Putin dôveruje iba "svojim". Vedúci oddelenia kádrov v Kremli, bývalý dôstojník KGB Viktor Ivanov, kontroluje najväčšiu ruskú leteckú spoločnosť Aeroflot, zástupca šéfa prezidentskej administratívy Vladislav Surkov ropný koncern Transnefteprodukt. Ďalší člen prezidentského tímu Viktor Sečin dohliada na štátny ropný koncern Rosneft. Plynársky monopol Gazprom riadi donedávna šéf prezidentskej administratívy a teraz vicepremiér Dmitrij Medvedev a spolupracovník Putina z petrohradských čias Alexej Miller.
Kruh vyvolených je prísne obmedzený lojalitou prezidentovi a zo súkromných podnikateľov v ňom majú miesto len tí, ktorí sú úplne oddaní Kremľu.
Cieľom rozšírenia prezidentského tímu o cudzincov je podľa denníka Kommersant zvýšiť prestíž ruských koncernov vo svete, dôveru investorov a zaistiť účinné lobovanie na medzinárodnej úrovni. V prípade Rosneft má príchod Američana Evansa zlepšiť reputáciu firmy potom, ako sa blamovala pri likvidácii súkromnej ropnej spoločnosti Jukos. Štátna Rosneft kúpila v podvodnej akcii jednu z divízií štátom deptaného Jukosu za smiešnu sumu.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME