BRATISLAVA - Slovenské vysoké školy majú nízku kvalitu najmä v humanitných a spoločenských disciplínach, málo vedeckých pracovníkov a sú uzavreté pred svetom. Vyplýva to z hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorú založil Ferdinand Devínsky, bývalý rektor Univerzity Komenského a dnes poslanec za SDKÚ.
Agentúra skúmala 19 verejných vysokých škôl a okolo 100 fakúlt. Zostavila rebríček podľa študijných odborov a z neho vyplýva, že medzi najlepšími je Univerzita Komenského v Bratislave.
Medzi najslabšími boli Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave, ale aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorej rektora Milana Murgaša analýza nezaujíma, lebo "prístupy takýchto agentúr sú málo efektívne".
Devínsky hovorí, že "naším cieľom nie je kritizovať slovenské vysoké školy, ale konštatovať ich súčasný stav". Najhorším zistením je slabá vedecká činnosť. Niektoré fakulty "nevykazujú žiadnu".
S nízkou kvalitou vysokých škôl súvisí aj to, že na Slovensko nechodia zahraniční študenti. "Zo 150-tisíc študentov bolo vlani iba okolo 1500 zo zahraničia," povedal Devínsky. Iba 1100 slovenských študentov bolo oficiálne vyslaných do iných krajín.
V porovnaní so zahraničnými školami vychádzajú slovenské veľmi slabo pri počte citácií na jednu publikáciu, čo je jedno z bežných kritérií kvality. V rebríčku 200 najlepších škôl na svete by sa len štyri slovenské umiestnili na jeho spodku.
Z našich fakúlt by iba jedna mohla dôstojne súperiť s najlepšími. Je to Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Devínsky priznáva, že pre niektoré školy bude "nadľudská práca" sa zlepšiť. Problém vidí nielen v nedostatku peňazí, ale aj v "kvalite niektorých vedení vysokých škôl".
Hovorkyňa ministerstva školstva Monika Múrová povedala, že analýzu agentúry si musia "podrobne preštudovať", ale ministerstvo chystá aj iné hodnotenie vysokých škôl v spolupráci s rektorskou konferenciou a Európskou asociáciou univerzít.