Rokovacia sála parlamentu včera o 14.05 zívala prázdnotou. Na programe bolo prerokovanie priestupkového zákona. Väčší počet poslancov v sále je väčšinou iba v čase, keď sa hlasuje, teda o 11.00 a 17.00 hodine. Vystúpenia ministrov a kolegov poslancov príliš nezaujímajú. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Po schválení zákona roka, ktorým je štátny rozpočet, opadol záujem poslancov o parlament. Včera ráno v sále sedelo len niekoľko poslancov. Na hlasovanie o jedenástej sa ich síce zišlo vyše 130, popoludní ich počet opäť prudko klesol. O druhej ich bolo v sále desať.
O 14.40 vystúpil na žiadosť vyše 100 poslancov minister vnútra Vladimír Palko. Na začiatku decembrovej schôdze ho požiadali aby informoval o priebehu vyšetrovania vraždy Daniela Tupého. Počas jeho vystúpenia ich v sále nesedelo ani dvadsať.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že nechce ospravedlňovať kolegov. Podľa neho však neprítomnosť poslancov v rokovacej sále nie je ničím výnimočná, deje sa tak aj v iných parlamentoch Európy a poslanci sa schádzajú len na hlasovania. "Viem, že verejnosť je možno na to háklivá. Určite, keby nás tu sedelo viac, tak by ste o tom nepísali," mieni Galbavý.
Zuzana Martináková hovorí, že keď chce pozorne sledovať rozpravu k zákonom, tak to robí vo svojej kancelárii. "Mám tam väčší pokoj." Nechcela komentovať, prečo poslanci v sále neboli. Jej v snemovni prekáža veľká zima, "už som tam prechladla".
Ľubomír Lintner povedal, že prítomnosť v sále je vec každého poslanca. Myslí si však, že aspoň pri bode o vražde Daniela Tupého malo byť v sále viac poslancov.
Dušan Jarjabek zo Smeru hovorí, že informácii ministra vnútra venoval veľkú pozornosť vo svojej kancelárii. Keďže však išlo o informáciu, nie správu, nemohla byť k tomu bodu ani rozprava. Aj preto si myslí, že vystúpenie ministra sledovalo pomenej poslancov.
Podvečer sa poslanci opäť začali schádzať. O piatej sa začalo hlasovať, na prvý raz sa ich prezentovalo 127. (sp)