Paul Giamatti a Thomas Haden Church vo filme Bokovka. Vžili sa do kože mužov, ktorí na krátkom výlete prehodnocujú svôj spôsob života.
Ponúkame tipy na filmy a hudobné dokumenty, ktoré by mohli byť vhodným darčekom. Zajtra prinesieme výber z nazaujímavejších kníh roka 2005
komédia
Bokovka
(USA, 2004. Réžia: Alexander Payne)
Nenazývajte Alexandra Payna nezávislým režisérom. Urazil by sa. Nemá rád takéto kategórie. V každom prípade však patrí medzi malú skupinu filmárov, ktorí si v Hollywoode vydobyli právo posledného strihu. Ako bude film napokon vyzerať, rozhoduje on, nie štúdio.
Vo filme Bokovka si Payne (spolu so scenáristom Jimom Taylorom) dovolil rozprávať o dvoch absolútne nezaujímavých mužoch, takmer "lúzroch", ktorí práve prechádzajú klasickou krízou stredného veku. Vyberú sa na týždňovú cestu po vinárskych oblastiach - a hoci sú najlepší kamaráti, otravujú jeden druhého. O výlete majú totiž rozličné predstavy. Jeden je týždeň pred svadbou a rád by sa ešte sexuálne odviazal s inými ženami, druhý už na akýkoľvek vzťah so ženou rezignoval, rád sa oddáva melanchólii, samote a na rozptýlenie mu stačí len zopár vínnych ochutnávok.
Payne sa odvážil do hlavných úloh obsadiť relatívne neopozeraných hercov (Paula Giamattiho a Thomasa Haden Churcha), ktorí na prvý pohľad nevyžarujú ani štipku šarmu. Obaja však vo filme hviezdia a len podporujú výstižný, vtipný a najmä úprimný príbeh.
Film získal Oscara za scenár a Zlatý glóbus za najlepšiu komédiu a scenár.
Bonusmi DVD sú nepoužité scény, pohľad do zákulisia a komentár Paula Giamattiho.
romanca
Večný svit nepoškvrnenej mysle
(USA, 2004. Réžia: Michel Gondry)
Aj lovestory môže prekvapiť - a byť originálna. Táto jedna sa pohráva s vymazávaním spomienok. Naozajstným, definitívnym. Ona si nechce pamätať nič, čo by pripomínalo jeho, a on už nechce vedieť o ničom, čo súviselo s ňou.
Tak sa teda pozrime, ako sa dá nakrútiť a zhmotniť vymazávanie pamäti. Režisér Michel Gondry nemal problém priznať, že s tým mal celkom vážne problémy. "Ešte som ani nezačal, už ma prepadla úzkosť. Možností, ako sa do toho pustiť, bolo veľmi veľa. Pamätám sa, že som zavolal scenáristovi Charliemu Kaufmanovi a povedal mu: Ja na to asi nikdy neprídem. Bál som sa, že špeciálne efekty pohltia všetku divákovu pozornosť," povedal pre filmový časopis Studio. Nakoniec sa rozhodol, že viac ako s technikou sa bude hrať s vrstvením obrazu a zvuku, strihom, osvietením.
Film Večný svit nepoškvrnenej mysle je teda trochu poznačený sci-fi žánrom, ale veľmi jemne a vkusne. Jimovi Carreymu priniesol (po úlohách vo Formanovom Mužovi na mesiaci a Weirovej Truman show) opäť jednu peknú hereckú príležitosť.
dráma
Slnečný štát
(ČR/SR, 2005. Réžia: Martin Šulík)
Po kratšej pauze sa Martin Šulík rozhodol, že trochu zmení štýl. Hovorí: "Chcel som nakrútiť živší film, otvorenejší realite, všednejší, špinavší. A s Martinom Štrbom sme sa dohodli, že kamera bude menej zviazaná, náhodilejšia a dynamickejšia." Tým filmom je Slnečný štát.
Jeho príbeh rozpráva o štyroch kamarátoch, ktorí spoločne prišli o prácu a teraz sa snažia vymyslieť niečo nové. Popri tom sa im komplikujú osobné vzťahy.
Šulík hovorí, že ľuďom z robotníckej profesie rozumie. Ich svet mu pripadá bližší a priezračnejší. Do štyroch hlavných úloh sa snažil obsadiť takých hercov, ktorí by mohli mať podobnú skúsenosť ako ich postavy. Ivan Martinka, Luboš Kostelný, Oldřich Navrátil a Igor Bareš podporili Šulíkovu predstavu, aj vďaka nim film vysiela zdravú energiu. Emotívnosť príbehu zas posilňuje hudba Vlada Godára.
animovaný film
Krvavá pani
(ČSSR, 1980. Réžia: Viktor Kubal)
Viktor Kubal mal veľmi rád Nižňanského román Čachtická pani. Niektoré pasáže vedel naspamäť a rád ich recitoval pred kamarátmi. Vždy z toho bolo komické číslo, Kubal sa totiž z patetického štýlu knihy trochu vysmieval a potreboval ho nadľahčiť.
Keď po množstve krátkych filmov znovu zatúžil urobiť celovečerný film (prvým bol Zbojník Jurko), téma Čachtickej pani mu prišla veľmi vhod. Pôvodne z nej chcel spraviť silnú drámu. Ale svoj sklon k paródii nemohol premôcť, stačilo zopár ťahov, aby sa prejavil. "Z témy si robil žarty. Čachtická pani bola zlá, lebo nemala srdce - tak kde ho teda dala? To bola jeho otázka do pléna, už ňou všetko nadsadil," spomína na Kubalovu prácu dramaturg Rudolf Urc.
Film Krvavá pani vznikol v roku 1980, na festivale v Zlíne získal hlavnú cenu Jiřího Trnku. Bonusmi DVD sú rozhovory s autormi (Kubalom, dramaturgom Urcom i autorom hudby Jurajom Lexmannom), ich profily, fotopríbeh filmu a dokument Kúzelník Viktor Kubal.
detektívka
Kolekcia filmov Alfreda Hitchcocka
Dlho nikto nebral Alfreda Hitchcocka vážne. Verejne ho obdivovalo len zopár kolegov režisérov. Meno Hitchcock bolo synonymom lacnej a masovej zábavy. V jeho detektívnych príbehoch sa do popredia tlačili pocity strachu, každým záberom sa v nich stupňovalo napätie. Napokon, strach a hrôzu, to si Hitchcock dobre pamätal už z detstva. Lenže, okrem toho aj rozmýšľal a vedel sa dokonale pohrať s možnosťami filmového jazyka.
Onedlho nato, ako sa na trhu objavili dva exkluzívne boxy s niekoľkými klasickými Hitchcockovými dielami, konkurenčné vydavateľstvo pripravilo ďalšiu lahôdku. Za necelých dvetisíc korún si možno kúpiť novú zbierku šiestich DVD zabalených v pôsobivej čiernej plechovej škatuľke. Do tejto kolekcie sa zmestili snímky z päťdesiatych rokov minulého storočia, medzi nimi napríklad výborný kontrašpionážny príbeh Na sever severozápadnou dráhou (v hlavnej úlohe s Carym Grantom) či iné napínavé rozprávanie o nájomných vraždách - Cudzinci vo vlaku. Bonusom DVD je výpravná brožúra s informáciami o tvorbe tohto legendárneho režiséra.
Večný svit nepoškvrnenej mysle: Jim Carrey sa práve dozvedá, že si ho jeho priateľka vymazala z pamäti.
FOTO - MOVIEWEB
Autor: KRISTÍNA KUDELOVÁ, OLIVER REHÁK, PETER BÁLIK