Premiér Mikuláš Dzurinda i minister financií Ivan Mikloš ocenili korektnú rozpravu. Premiér si všimol, že "nedochádzalo k nejakým obštrukciám, ktoré by hrozili neschválením rozpočtu alebo jeho zdržiavaním". Neočakával však ani, že opozícia bude koalíciu za rozpočet chváliť.
"Znižuje deficit verejných financií o pol percenta HDP. Je to teda rozpočet, ktorý postupne znižuje aj mieru zadlženosti budúcich generácií a umožní vstúpiť do eurozóny od 1. januára 2009," povedal Mikloš.
Opozícia je výsledkom hlasovania sklamaná. Tieňový minister financií Smeru, poslanec Igor Šulaj povedal, že rozpočet je predvolebný. "Zvyšuje komfort a vybavenosť štátnych úradov a verejnej správy." Podľa Šulaja rozpočet nerieši regionálne problémy, lebo väčšina výdavkov ide do Bratislavského kraja, kde sa nachádza väčšina štátnych inštitúcií.
Šéf klubu HZDS Tibor Cabaj povedal, že v septembri vláda končí, "ale čo bude ďalej, už nerieši". Podľa neho situácia v parlamente vyzerala tak, že "koaliční poslanci boli poslušní a nepredkladali žiadne návrhy".
Poslanec SF Branislav Opaterný tvrdí, že výdavky rozpočtu "rastú cez všetky medze". Podľa neho je to aj v rozpore s vládnym programom, kde sa hovorí o snahe vlády zaviesť úsporný štát. Súhlasil, že vo vzťahu k HDP sa deficit znižuje, ale "ak súkromné firmy a jednotlivci dokážu zarobiť viac, nemalo by to znamenať, že štát musí viac rozhadzovať".
Bývalý člen SDKÚ, dneš šéf Misie 21, poslanec Ivan Šimko bol proti prijatiu rozpočtu. Považuje ho za elitársky, zvýhodňuje veľkých zahraničných podnikateľov a vytvára nerovnaké podnikateľské prostredie.
Rozpočet musí do 15 dní posúdiť ešte prezident Ivan Gašparovič. Doteraz sa však nestalo, že by prezident rozpočet vrátil. V tom prípade by na jeho prijatie bolo potrebných aspoň 76 hlasov zo 150. Keďže rozpočet prešiel 79 hlasmi a jeho opätovné schvaľovanie by bolo znova bezproblémové, je skôr pravdepodobné, že Gašparovič zákon podpíše. (sp, ij)