Päť žien, ktoré sa do Štrasburgu nedostali: Miriam Leiva, Laura Pollán, Julita Núňez, Berta Soler a Loyda Valdés. FOTO PRE SME - IVANA KULLOVÁ |
V gigantickej presklenej budove Európskeho parlamentu si dnes mali kubánske Ženy v bielom prevziať Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia. Mala to byť odmena za ich odvahu v boji za základné ľudské práva a prepustenie politických väzňov. Nakoniec do Štrasburgu neodleteli. Režim Fidela Castra ich nepustil.
Ženy v bielom, ako si hovoria manželky, matky a sestry odsúdených kubánskych disidentov z jari 2003, nepustili z krajiny pre údajné administratívne problémy. Nakoniec namiesto nich prišla z madridského exilu manželka kubánskeho básnika Raúla Riveru - Blanca Reyesová. Ženy bielom však prišla len podporiť.
Kubánky na čele s Miriam Leivou, novinárkou a manželkou len nedávno prepusteného bývalého diplomata Oscara Espinozu Chepeho, vyzvali poslancov, aby im cenu priniesla delegácia europarlamentu priamo na Kubu. "Tak budeme môcť byť všetky pri tom," odkázala Miriam Leiva z Havany.
Ďalšia z pätice žien, ktoré nakoniec nemohli vycestovať, hovorí, že aj tak sú spokojné. "Nerobíme to pre ceny ani pre cesty, ale aby sme upriamili pozornosť verejnosti na situáciu, v ktorej sa nachádzajú naši blízki," odkázala cez internet Berta Solerová.
Podporu kubánskym ženám vyjadrili aj ďalší dvaja laureáti Sacharovovej ceny: Reportéri bez hraníc a nigérijská právnička Hauwa Ibrahim. Európsky parlament udelil cenu výnimočne trom organizáciám, keďže sa liberálna, konzervatívna a socialistická frakcia nedokázali zhodnúť na jedinom kandidátovi.
"Fakt, že Ženám v bielom nedovolili vycestovať, je obrovskou fackou do tváre únie. Je to dôkaz, že miernejšia politika voči Castrovi je chybná," hovorí Robert Menard, generálny tajomník Reportérov bez hraníc.
Ženy v bielom nie sú prvými ocenenými z Kuby. V roku 2002 získal Cenu Andreja Sacharova aj jeden z lídrov kubánskeho disentu Oswaldo Payá. Jeho však pred tromi rokmi do Štrasburgu pustili.
V europarlamente sa dnes opäť ozývajú hlasy za obnovenie sankcií voči Kube. Tie na začiatku roka Európska únia dočasne zrušila. Podľa časti poslancov však posledný prípad jasne ukazuje, že režim Fidela Castra sa vôbec nezmenil.
Reakcia Havany zaskočila aj španielsku socialistickú vládu, ktorá presadzuje umiernenú politiku ku Kube. "Pravica teraz tlačí na Zapaterovu vládu, aby zmenila svoj postoj," tvrdí korešpondent španielskej agentúry EFE Antonio Delgado, ktorý sondoval reakcie u španielskych europoslancov.
Ženy v bielom sa za posledné dva roky na Kube stali pojmom. Ich pravidelné tiché protesty po omši v kostole Santa Rita v prominentnej havanskej štvrti Miramar priťahujú pozornosť zahraničných novinárov i kubánskej tajnej služby. Oblečené v bielom hovoria nahlas o osudoch svojich príbuzných, ktorí sa stali obeťou jednej z najhorších represií od pádu Sovietskeho zväzu.
Autor: MIREK TÓDA, Štrasburg