"Nejde priamo o teroristu, ktorý spáchal nejaký konkrétny útok, ale o človeka, ktorý teroristickým organizáciám pomáha," povedal internetovým novinám Aktuálně námestník policajného prezidenta Oldřich Martinů.
Tridsaťdeväťročného muža, ktorý cestoval zo Štokholmu do Bejrútu, zatkli pri prestupe v Prahe ihneď po vystúpení z lietadla na základe zatykača amerického súdu. Podľa českých médií išlo o utajovanú medzinárodnú akciu, ktorej cieľom je muža po zadržaní prepraviť do USA.
Na zatýkaní, ktoré prebehlo bez ďalších incidentov, sa zúčastnili agenti americkej FBI a spolupracovala na ňom aj švédska polícia. Muža mali mať pod kontrolou celú cestu zo Štokholmu.
Zatknutý teraz čaká vo väzbe v Prahe na rozhodnutie o prevezení do Spojených štátov. Americké úrady už niekoľko rokov žiadali Švédov, aby im muža vydali, Štokholm to však s ohľadom na švédske občianstvo podozrivého odmietal.
Pravdepodobne však nemal nijaké výhrady k jeho zatknutiu v cudzine. Muž mal v minulosti veľa problémov aj so severskými úradmi. Niekoľkokrát ho odsúdili za pašovanie narkotík a nedovolené ozbrojovanie. Pred niekoľkými rokmi ho dokonca podozrievali z prípravy teroristického útoku priamo vo Švédsku, neskôr ho však podozrenia pre nedostatok dôkazov zbavili.
Podľa britskej tajnej služby je napojený na strojcov júlových londýnskych atentátov, pri ktorých zahynulo niekoľko desiatok ľudí. Podľa americkej CIA a FBI sa v roku 1999 podieľal na pokuse al-Káidy vybudovať tajný výcvikový tábor teroristov v malej dedinke Bly v americkom štáte Oregon.
Za posledných 15 rokov ide o druhý prípad, keď česká polícia zatkla osobu podozrivú z terorizmu. V roku 2002 zatkli tiež v Prahe Íra Michaela Dicksona, ktorého britské a nemecké úrad podozrievali ako člena v Írskej republikánskej armáde zo spoluúčasti na útoku na britskú vojenskú základňu v Nemecku.
Dicksona české súdy vydali do Nemecka, kde ho poslali na šesť a pol roka do väzenia.
(pm, čtk)