Budeme poznať chemické zloženie všetkých výrobkov, ktoré používame. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
í, používaných napríklad pri výrobe čistiacich prípravkov, lakov, počítačov či hračiek. Ak ho nezískajú, musia s výrobou skončiť.
Novú a vôbec najrozsiahlejšiu európsku smernicu už v novembri schválil v prvom čítaní Európsky parlament. Bez súhlasu zástupcov členských krajín však nemôže legislatíva platiť.
Ministri včera zvolili predsa len miernejší postoj k výrobcom a chemickému priemyslu. Zrušili povinnosť, presadzovanú zelenými v spolupráci s liberálmi, nahradiť každú nebezpečnú látku menej riskantnou. Rovnako vypustili podmienku opakovať žiadosť o povolenie každých päť rokov. Teraz je ponechané na príslušnej agentúre, aby rozhodovala z prípadu na prípad.
"Podarilo sa dosiahnuť rozumný kompromis, ktorý môžeme uviesť do života bez toho, aby znamenal veľké ohrozenie konkurencieschopnosti európskeho chemického priemyslu," povedal ČTK podpredseda českej vlády Martin Jahn.
Zložitý kompromis sa však nestretáva s priaznivými prijatiami. Zatiaľ čo chemický priemysel - a hlavne malé a stredné podniky - sa obávajú obrovských nákladov, podľa ochrancov životného prostredia je kontrola chemikálií stále nedostatočná. Nové smernice by mali začať platiť od roku 2007. "Pre našich občanov je to prísľub zdravšieho života a bezpečnejšieho životného prostredia," mieni európsky komisár pre životné prostredie Stavros Dimas, zatiaľ čo pred sídlom Európskej rady protestovali ekologickí aktivisti požadujúci prísnejšiu kontrolu.