Verejná správa bude pred voľbami úspornejšia

BRATISLAVA - Parlament včera odsúhlasil verejný rozpočet na budúci rok s vyšším počtom hlasov, ako koalícia získala ...

Parlament včera schválil štátny rozpočet na budúci rok. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

BRATISLAVA - Parlament včera odsúhlasil verejný rozpočet na budúci rok s vyšším počtom hlasov, ako koalícia získala vo voľbách pred tromi rokmi.

Okrem technického zníženia deficitu hospodárenia vlády o 4,5 miliardy korún pre neschválenie novely zákona o dani z pridanej hodnoty, poslanci schválili len niekoľko malých úprav. Tie predstavovali dovedna len niekoľko desiatok miliónov korún, každá zmena sa však spájala s návrhom, odkiaľ požadovanú sumu vziať. Poslanci chceli spravidla siahnuť na rezervu vlády, ktorá je určená najmä na prípadné živelné pohromy alebo nečakané investičné stimuly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Teší ma, že politická kultúra dospela natoľko, že poslanci už pri predkladaní požiadaviek dávajú aj návrhy, kde danú sumu zobrať," povedal minister financií Ivan Mikloš.

Štátny rozpočet, ktorý pokrýva výdavky vlády a ústredných štátnych inštitúcií, bude v budúcom roku podľa schváleného zákona hospodáriť so schodkom 57,5 miliardy korún. Výdavky by mali pritom mierne prekročiť sumu 330 miliárd korún.

Celý okruh verejných financií, ktorý okrem ústrednej vlády zahŕňa aj rozpočty samospráv, sociálnej a zdravotných poisťovní, Fondu národného majetku a ďalších štátnych fondov, by mal mať v roku 2006 deficit vo výške zodpovedajúcej 2,9 percenta celkovej hodnoty, ktorú hospodárstvo v danom roku vyprodukuje.

"Oproti tomuto roku ide o zníženie deficitu verejných financií. Je to príjemná správa, pretože tento rozpočet vôbec nevyzerá, ako keby bol prijímaný na predvolebný rok," povedal hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Zároveň však uznáva, že sa dalo viac šetriť napríklad na výdavkoch na poľnohospodárov, ktorých požiadavky sú neúmerne vysoké vzhľadom na prínos, ktorý majú pre spoločnosť. "Ušetriť by sa dalo aj na raste platov vo verejných funkciách," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúhlasí s ním tieňový minister financií za Smer Igor Šulaj. Podľa neho ide o predvolebný rozpočet. "Je to rozpočet, ktorý míňa peniaze daňových poplatníkov predovšetkým na komfort štátnej a verejnej správy," myslí si.

Ekonómovia však s jeho názorom nesúhlasia. "Je dobré vidieť, že vláda znižuje deficit o pol percenta celkového výkonu ekonomiky vo volebnom roku. V tomto regióne to bude v tomto smere zrejme unikátny rozpočet," povedal šéfekonóm ING Bank Ján Tóth.

Upozorňuje však, že prijatie rozpočtu nebolo takpovediac zadarmo. Prekáža mu napríklad zvýšenie dotácií pre farmárov oproti pôvodnému návrhu o 1,6 miliardy korún. Nesúhlasí tiež s "pokračovaním v neefektívnom stavebnom sporení", ktoré podľa neho len podporí už prebiehajúci boom v stavebníctve a môže spôsobiť prehriatie sektora a cenové bubliny na trhu realít. Tento výdavok štátu predstavuje zhruba miliardu korún. Treťou položkou, ktorá Tóthovi v schválenom rozpočte prekáža, je Environmentálny fond, ktorý existuje už rok. "Samotný štátny fond je neštandardný. Obce tak či tak dostali viac peňazí, keď sa na ne presmerovali výnosy z dane z príjmov obyvateľstva," povedal ekonóm.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovú "cenu" za odsúhlasenie rozpočtu tak Tóth odhadol na 3,3 miliardy korún. Zároveň však upozornil na to, že bolo neštandardné vyčleniť výdavky na diaľnice mimo centrálnej bilancie vlády.

"Vyzerá to, že by nemal byť problém splniť všetky záväzky súvisiace so zavedením eura. Nedá sa však ešte úplne vylúčiť, že po voľbách môže prísť vláda, ktorá by celý proces nabúrala," povedal Kotian zo sporiteľne.

Podľa neho je súčasný plán počítajúci s vyrovnaným rozpočtom okolo roku 2010 kľúčový. "Keby sa narušili základné ekonomické princípy, ktoré boli stanovené, tak napríklad dôchodkový systém by sa mohol zrútiť. Treba mať na pamäti starnutie obyvateľstva a záväzky, ktoré nám z neho vyplývajú," dodal analytik. (ij)

SkryťVypnúť reklamu

Štátny rozpočet v roku 2006

príjmy celkovo 272,7

daňové príjmy 211,2

z príjmov občanov 2,5

z príjmov organizácií 36,2

z kapitálových výnosov 4,5

z pridanej hodnoty 120,0

spotrebné dane 51,9

nedaňové príjmy 14,9

granty a transfery 42,1

výdavky celkovo 330,1

SCHODOK 57,5

Poznámka: Ide o vládny návrh zahrňujúci účtovne vyššie príjmy z DPH o 4,5 mld. Sk. Nezohľadňuje drobné zmeny prijaté včera parlamentom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 908
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 949
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 720
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 885
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 866
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 691
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 376
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 154
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu