Minister životného prostredia László Miklós už v minulosti označil túto situáciu za nepríjemnú, keď "ako ochrana prírody by sme mali podnikateľskému subjektu Lesy SR zaplatiť za to, že existuje trebárs Dobročský prales, ktorý je tu odjakživa a štátne lesy sa oň nepričinili."
Ministerstvo vypláca náhrady aj súkromným vlastníkom. Celkovo štátni aj súkromní dostali za posledné dva roky viac ako 63 miliónov.
Mnohí súkromní vlastníci sa sťažujú, že ministerstvo s vyplácaním mešká, to zase argumentuje, že nemajú kompletné žiadosti.
Viaceré európske krajiny pred vyplácaním náhrad uprednostňujú radšej výkup pozemkov v územiach s najvyšším stupňom ochrany. Postupuje tak i susedné Maďarsko či Česko.
"Praktizujeme to už desať rokov, zo štátneho fondu životného prostredia sme vykúpili stovky hektárov v národných parkoch a rezerváciách," povedal včera český minister životného prostredia Libor Amrozek.
Priznáva však, že má jednoduchšiu situáciu, lebo v Čechách lesy ani v minulosti nevlastnili súkromní lesníci, a tak tu dnes neexistujú urbáre s množstvom vlastníkov. Naopak, viac ako 50 percent lesov je štátnych, zvyšok sú obecné alebo vrátené po reštitúcii šľachte. Aj na Slovensku by však bolo podľa neho správne "vykúpiť tie najcennejšie časti do štátneho vlastníctva".
Tento postup odporúčajú slovenskému ministerstvu aj mimovládne organizácie.
Juraj Vysoký z WWF hovorí, že vo Vysokých Tatrách sa nepodarí presadiť zónaciu, teda rozdelenie územia na bezzásahovú zónu a časť, kde naopak môžu lesníci hospodáriť "ak nebudeme mať funkčný systém riešenia obmedzení neštátnych vlastníkov".
Náhrada za obmedzenie hospodárenia, ktorá sa vypláca dnes, je podľa neho "dlhodobo neudržateľná", jedinou možnosťou je "výkup či prenájom alebo výmena pozemkov".
Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že výkup je jeho dlhodobým cieľom, podľa zákona má dokonca predkupné právo, teda ak chcú vlastníci les v chránenom území predať, musia ho najskôr ponúknuť ministerstvu.
Takéto ponuky už ministerstvo dostalo, ale lesy neodkupuje, lebo "dosiaľ neboli podané ponuky vlastníkov, ktoré by komplexne riešili ucelené chránené územia", povedala Dana Gregorová z tlačového odboru.
Vykupovanie malých parciel považuje ministerstvo za "nesystémový krok".
V budúcoročnom štátnom rozpočte rezort žiada na vyplácanie náhrad ďalších 100 miliónov a Gregorová potvrdzuje, že "sa predpokladá, že žiadosti budú pribúdať každý rok".
Náhrady sa totiž vyplácajú za obdobie desať rokov, čo je čas, koľko platí lesný hospodársky plán. Súčasné desaťročné plány budú v najbližších rokoch končiť. (haj)