FOTO
Svet - rock, pop, klasika a džez
Paul McCartney
Chaos and Creation in the Backyard
Paul McCartney nadviazal na "domácke" albumy novinkou, ktorú mnohí zaradili medzi jeho najlepšie sólové nahrávky vôbec. Nestarnúci Paul si nové pesničky nahral skoro úplne sám, len s asistenciou vychyteného producenta Neila Godricha. Súčasťou trinásťpesničkovej kolekcie je aj DVD s dokumentom o zrode novej hudby legendárneho hudobníka.
The Rolling Stones
A Bigger Bang
Britská legenda The Rolling Stones nahrala svoj najlepší album za posledné tri dekády. A Bigger Bang je veľkým návratom kapely do sedemdesiatych rokoch. Už dlho nezneli Stones tak skutočne, ako na nových šestnástich pesničkách. Nájdete tam balady, rýchle dravé skladby, funk, soul, ale aj pravé blues, akým sa skupina naposledy mohla popýšiť na prelome 60. a 70. rokov.
John Lennon
Working Class Hero / Definitive Lennon
Pred 25 rokmi Johna Lennona zastrelil šialený vrah. Jeho piesne však zostali. Zatiaľ posledným výberom zo sólovej post-beatlesáckej tvorby je dvojalbum Working Class Hero. A je to výber z viacerých Lennonových Best of asi najlepší. Obsahuje jeho najväčšie hity, menej známe, ale silné piesne, nezohnateľné single, ako aj rarity z projektu Anthology.
Bob Dylan
No Direction Home
Z Dylanových archívov už niekoľko rokov vzniká pozoruhodná séria dosiaľ nevydaných nahrávok. No Direction Home je už jej siedmym pokračovaním a zároveň funguje aj ako soundtrack k dokumentárnemu filmu režiséra Martina Scorseseho, zachytávajúceho Dylanovu najslávnejšiu éru od jeho začiatkov až po slávne "elektrické" turné v roku 1966.
Van Morrison
Magic Time
Slávny írsky pesničkár, básnik, skladateľ, spevák a saxofonista vydáva svoje nahrávky so železnou pravidelnosťou. Každý jeho album je úprimnou spoveďou s jedinečným rukopisom, čerpajúcim z folku, blues a džezu. Magic Time nie je o nič horší ako predchádzajúce platne, obsahuje záblesky geniality z vôbec najlepšieho Van Morrisonovho albumu Astral Weeks.
Moby
Hotel
Piaty štúdiový album svojrázneho newyorského pesničkára. Moby pripravil štrnásť pesničiek, v ktorých opäť akoby nič strieda polohy a žánre: komorné inštrumentálky, odpichnuté gitarovky, electro-disco i balady. Takmer všetky nástroje nahral sám a pri vokáloch sa po prvýkrát zaobišiel bez samplov, len v niekoľkých skladbách mu pomohla hosťujúca speváčka Laura Dawn.
Coldplay
X&Y
Veľmi netrpezlivo sa čakalo aj na novú platňu Coldplay, čo sa z bežnej gitarovky vyšvihli na jednu z najväčších rockových skupín dneška. V poradí tretí album ponúka všetko, čím títo Briti zaujali fanúšikov - oduševneným spevom frontmana Chrisa Martina, jednoduchými, ale pôsobivými piesňami s nádychom silnej melanchólie.
Franz Ferdinand
You Could Have It Much Better
Jedna z najočakávanejších nahrávok roka. Vlaňajší debut tejto škótskej gitarovej bandy prevalcoval hitparády, pozbieral množstvo cien a predal sa v niekoľkomiliónovom náklade.
Chytľavé melódie a vášnivé nasadenie zostali, pribudlo viac pestrosti v aranžmánoch. Komu by sa málilo, môže si kúpiť album obohatený o DVD so záznamom z koncertov.
Foo Fighters
In Your Honor
Niekdajší bubeník legendárnej skupiny Nirvany pripravil ambiciózny dvojalbum. Prvý disk zaznamenáva kapelu, ako ju poznáme - energický pop-punk s Grohlovým výraznými vokálmi, zdvojenými gitarami a našliapanými bubnami. Druhý disk je prekvapivo komorný s akustickými gitarami, klavírom a mandolínou.
Hanne Hukkelberg
Little Things
Jedno z najzaujímavejších osviežení roka má na svedomí debutový album mladej Nórky, ktorá si od detstva rada pospevovala a vyrábala svojrázne zvuky. V trinástich skladbách zistíte, že s čarovnou nevinnosťou nemusia spievať len deti a že kuchynský riad dokáže v kombinácii s bendžom či flašinetom stvoriť zasnenú hudbu s kúzelnými melódiami.
Johann Sebastian Bach
Works for Keyboard
Najnovší projekt univerzálneho klaviristu Mikuláša Škutu je opäť návratom k tvorbe barokového génia. Po vlaňajších úspešne prijatých Goldbergovských variáciách tentoraz pripravil nahrávku jeho šiestich ďalších skladieb. Nájdete tu Chromatickú fantáziu a fúgu D mol, štyri Tokáty a trojčasťový Taliansky koncert F dur.
Cassandra Wilson
After The Beginning Again
Vďaka nádherným reedíciám sa k nám dostávajú jazzové nahrávky, ktoré by inak boli nedostupné. Jednou z nich je album fenomenálnej speváčky Cassandry Wilson, ktorý nahrala pred prelomovou nahrávkou Blue Light Til Dawn. Oproti neskoršiemu, pokojnejšiemu a vzdušnejšiemu soundu Wilsonovej je táto hudba elektrická a elektrizujúca.
Slovenská a česká scéna
Richard Müller
44
Ďalšie životné jubileum náš najvyšší spevák oslávil exkluzívnym spôsobom. Zavretý v jednom newyorskom štúdiu v spoločnosti exkluzívnych amerických hudobníkov (Omar Hakim, Hiram Bullock, Will Lee), s ktorými nahral sériu nových pesničiek. Pred niekoľkými dňami ich predstavil aj naživo, na troch koncertoch po Slovensku a jednom v Prahe.
Soňa Horňáková
Pozdrav z Teonatu
Pesničkárka Soňa Horňáková sa po šiestich rokoch vracia s novým albumom Pozdrav z Teonatu, ktorý nahrala s trojčlennou skupinou Slide and Udu zostavenou zo známych štúdiových hudobníkov.
Jedenásť prevažne akustických piesní patrí k tomu najlepšiemu, čo táto svojrázna speváčka a skladateľka za celú svoju vyše dvadsaťročnú dráhu urobila.
Spaceboys
Polymusic
Jedno z najväčších prekvapení sezóny je projekt Spaceboys. Skrýva sa za ním nová tvorba známeho gitaristu Andreja Šebana, ktorú by mohol pokojne vydať Frank Zappa, keby ešte samozrejme žil a nejako sa mu dostali do uší slovenské ľudovky. Desiatim prepracovaným a ironickým skladbám výrazne pomohol na svet aj klávesista Anton Kubasák.
Zuzana Navarová
Smutkům na kabát
Už podtitul "nahrávky z 90. let a ty poslední" posmrtného albumu českej speváčky napovedá, že ide prevažne o jej tvorbu po odchode z materskej kapely Nerez. Maďarský, slovenský a rómsky folklór, názvuky latina, i hosťovanie na nahrávke Kainarových textov od Karla Plíhala - to všetko nájdete na výberovom albume tejto výnimočnej ženy.
Radůza
V hoře
Mladá multiinštrumentalistka, speváčka a skladateľka Radůza je najexportnejším artiklom súčasného českého pesničkárstva. Na tretej nahrávke priniesla pestrú hodinu hudby - od šansónovej polohy cez názvuky reggae až po vplyvy klasiky či ľudovej melodiky. Album prekvapivo stihol zosadiť z čela českej hitparády "superstarovskú" nahrávku Anety Langerovej.
Karel Kryl
Šuplíky / Mé nejmilejší písně
Na "best of" albumy sa síce mnohí pozerajú krivo, no tento je trochu iný. Dvadsaťdva skladieb, ktoré na ňom nájdete, totiž sám autor považoval za svoje najobľúbenejšie a najčastejšie ich hrával na koncertoch.
V booklete ozdobenom originálnou Krylovou kresbou ešte nájdete aj ním samotným spísaný životopis a dve obľúbené básne.
Autor: PETER BÁLIK, OLIVER REHÁK