Marcela Paukovčeková má zatiaľ zo slovenských biatlonistiek najlepšiu formu - v rakúskom Hochfilzene sa na 15 km prvý raz v kariére dostala do prvej desiatky. FOTO - TASR |
BANSKÁ BYSTRICA - Biatlonisti sa presúvajú na Horehronie. Svetový pohár pokračuje od štvrtka tretím kolom v Osrblí. Organizátori pod vedením Romana Schwarzbachera pripravili výborné trate, navozili veľké množstvo technického snehu a navyše pomohlo aj nebo.
Teploty sa držia pod bodom mrazu a už utorkový neoficiálny tréning využili biatlonisti svetovej špičky na kvalitný tréning. ,,Máme dostatok umelého snehu, vytvorili sme z neho na všetkých úsekoch základ až 70 cm, na vrchu je 20 cm prírodného," povedal predseda SZB Juraj Sanitra.
Na Horehroní sa napokon predstavia výpravy 35 krajín, Španieli zmenili program. Ale aj druhý muž v priebežnom poradí a štvornásobný víťaz Svetového pohára Francúz Raphael Poirée a do svojho obľúbeného Osrblia, kde štyrikrát triumfoval v pretekoch SP a získal dva juniorské tituly nakoniec pricestuje. Vlastne bude mať možnosť dostať sa na čelo, lebo momentálny líder Nór Ole Einar Björndalen uprednostnil iný program. Z prvého nórskeho družstva príde len Egil Gjelland. Naopak prvé tri ženy Ruska Zajcevová, Nemka Dislová a Francúzska Baillyová sa v Osrblí, kde sú na programe iba individuálne preteky, predstavia.
Slovenskí reprezentanti si doma chcú vylepšiť málo výrazné výsledky v individuálnych pretekoch. Muži zatiaľ nebodovali, zo žien len Pavkovčeková, ktorá má na začiatku sezóny výbornú formu a niekoľkoročná istota Martina Halinárová.
,,Veľké ciele si v Osrblí nedávame, pretože aj domáce preteky považujeme za súčasť prípravy na olympiádu v Turíne," povedal Juraj Sanitra. "Ale určite sa potešíme, ak sa nám podarí prienik medzi svetovú špičku. Som rád, že ženské družstvo sa vyrovnalo, výrazne sa zlepšila Marcela Pavkovčeková, čo je veľké plus pre štafetu. Trochu viac som čakal od Sone Mihokovej, ktorá však má aj zdravotné problémy. Piate miesto ženskej štafety v Hochfilzene je dobré znamenie a aj mužské deviate hneď v prvom kole SP v Östersunde, čím si chlapci zabezpečili olympijskú definitívu, bolo vydarené. U mužov treba stabilizovať streleckú výkonnosť a potom sa môžeme rozprávať o určitej možnosti urobiť dobrý výsledok. Musia byť drzejší a smelší, podobne ako v štafetách. Nepokoj zatiaľ z ich výkonov nie je, len badať určité signály."
Program 3. kola SP v Osrblí - streda: 19.00 slávnostné otvorenie v Brezne na Námestí M. R. Štefánika, štvrtok: vytrvalostné preteky, muži o 10.15, ženy o 13.15, piatok: šprint, muži o 13.30, sobota: šprint, ženy o 12.00, nedeľa: stíhacie preteky, muži o 10.15, ženy o 13.00.