Pred väznicou San Quentin stálo viac ako tisíc odporcov trestu smrti. Protestovali proti poprave Tookie Williamsa. FOTO - SITA/AP |
Bol šéfom gangu Crips. V roku 1981 ho zavreli za štyri vraždy. Vo väznici San Quentin v Kalifornii sa však z neho stal nový človek. Písal knihy pre deti a hlavne: hovoril mladým, aby sa vyhli násiliu, gangom. Hovoril im to isté, čo rodičia, učitelia či policajti. Akurát jeho počúvali. Včera o polnoci ho popravili. Stanley Tookie Williams.
Trest smrti je v Amerike veľmi citlivá téma. Len prednedávnom popravili tisíceho človeka od znovuobnovenia trestu smrti v roku 1978 a znovu sa diskutuje, či je to správne. Všetky argumenty o justičných omyloch sú však slabé, keď prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Američanov trest smrti podporuje.
Každú popravu sprevádzajú protesty. Tá včerajšia prilákala ešte viac odporcov ako obyčajne. Pred väznicou boli stovky ľudí, ktorí popravy odmietajú z princípu. Ďalší prišli preto, že sú presvedčení, že Williams dostal injekciu s jedom neprávom a aj preto, že bol černoch. A potom tam boli aj tí, pre ktorých bol Williams vzorom.
Tookie Williams (51) hovoril, že je nevinný a vinu na neho hodili jeho vlastní komplici. Do poslednej chvíle sa snažil zachrániť. Najvyšší súd popravu odmietol odložiť a guvernér štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger mu nedal milosť. Debatu o treste smrti posunul do roviny, či sa človek vôbec môže zmeniť.
Keď mal sedemnásť, založil Williams jeden z najväčších a najkrvavejších gangov na svete. Crips operovali v Los Angeles a boli postrachom ulice. Zabili vraj stovky ľudí. Druhá polovica jeho života za mrežami mnohých presvedčila. Ľudia ho považovali za typický príklad, ktorý by si zaslúžil milosť: z gangstra sa stal slušný muž, možno nádej pre dnešných tínedžerov a ich rodičov. Aj preto ho šesťkrát navrhli na Nobelovu cenu mieru.
Podľa Schwarzeneggera naleteli. Práve to, že Williams nepriznal vinu z neho robilo nepoučiteľného kriminálnika. "Bez ospravedlnenia a pokánia nie je možné vykúpenie za tieto nezmyselné a brutálne vraždy," napísal kalifornský guvernér v odôvodnení, prečo neudelil milosť.
Williams si koniec vytrpel. Podľa svedkov musel čakať 12 minút, kým mu trafili ihlou do žily, potom sa pozrel na svojich najbližších. Oni pokračujú v boji proti trestu smrti.
FOTO |