Politici takéto úvahy odmietajú. Člen parlamentného výboru pre verejnú správu Karol Mitrík z SDKÚ tvrdí, že vina nízkej účasti sa nesmie zvaliť na dvojkolovosť. "My sme ešte nenaučili ľudí na dvojkolovosť, voliči si ešte nezvykli." Vinu za nízku účasť majú podľa neho aj župani, lebo sa nesnažili ľuďom vysvetľovať význam samosprávy.
Jeho kolegyňa z výboru Katarína Tóthová (HZDS) pripúšťa diskusiu o volebnom zákone, hoci problém nevidí v dvojkolovosti, ale v politikoch, lebo neplnia sľuby a menia politické tričká.
Druhé kolo volieb má podľa Pavla Abrhana z KDH veľký význam. Uvádza príklad, že keby boli voľby županov jednokolové a kandidovalo by napríklad osem politikov, pri účasti 10 voličov by "župan mohol byť zvolený napríklad len 1 500 hlasmi".
Podobne argumentuje podpredseda výboru pre verejnú správu Miroslav Číž zo Smeru, podľa ktorého "legitimita županov je zaručená zvolením nadpolovičnou väčšinou zúčastnených voličov". Dvojkolový systém by sa mu páčil aj pri volení starostov a primátorov miest.
(rf)