Vladimíra Fruniho priviezli na pojednávanie rovno z väzby a v sprievode kukláčov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Rovno z väzby prišli v sprievode kukláčov konatelia Horizontu Slovakia a B.M.G. Investu Vladimír Fruni, Marián Šebeščák a Anna M., ktorí mali podvodom pripraviť asi 170-tisíc ľudí o 16 miliárd. Za vložené peniaze sľubovali vysoké úroky, podľa vyšetrovateľov však išlo o princíp pyramídovej hry. Polícia zasiahla až vtedy, keď Horizont zavrel svoje pobočky. Opoziční politici tvrdili, že neskoro.
Po štvrtom obžalovanom Františkovi Matíkovi už tretí rok pátra Interpol. Práve jeho advokát začatie pojednávania skomplikoval.
Matíka od roku 2002 zastupuje Peter Lelkeš, ale 12 dní pred začiatkom pojednávania mu Matíkova manželka poslala výpoveď v zastupovaní. Súdu výpoveď prišla 6. decembra.
Hneď na druhý deň senát poslal Lelkešovi fax, že ho napriek tomu určuje za Matíkovho obhajcu. Advokát však na súde povedal, že od 7. do 12. (keďže bol víkend) neuplynula
5-dňová lehota, ktorú má mať advokát na prípravu pojednávania. Žiadal túto lehotu dodržať, hoci spis pozná už od roku 2002. Súd pojednávanie odročil.
Člen senátu Ján Hrubala včera nechcel hodnotiť, či nešlo o prieťahy. "Senát na budúce urobí všetko, aby sme prípadné prieťahy eliminovali."
Frunimu by prieťahy teoreticky mohli vyhovovať. Vo väzbe je už takmer štvrtý rok. Ak súdy právoplatne nerozhodnú, pôjde po piatich rokoch - v marci 2007 - na slobodu. Ak by ho odsúdili, na slobodu by sa zrejme tak skoro nedostal.
Proces bude pokračovať zrejme až v marci. Špeciálny súd má málo sudcov a termíny na január alebo február majú už obsadené.
Advokát Peter Lelkeš pred súdom odmietol, že by mu išlo o prieťahy - žiada vraj len o dodržanie lehoty, aj keď by nemusel. Jeho klient František Matík sa podľa súdu naposledy zdržiaval s istou Rumunkou v Srbsku.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides povedal, že 15. novembra požiadali Srbsko a Čiernu Horu o Matíkovo vydanie, dodnes však nedostali odpoveď. Podľa informácií z polície srbské orgány reagujú veľmi neochotne.
Matíkovi aj Frunimu hrozí 5 až 12 rokov väzenia. Advokáti včera požiadali o prepustenie Fruniho a Šebeščáka z väzby, rozhodovať bude Najvyšší súd.
Navrhujú tiež vypočuť predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, bývalého ministra vnútra Ivana Šimka alebo bývalého riaditeľa Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka a prvého policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka. Zároveň chcú do spisu dodať všetky reklamné spoty a inzerciu Horizontu a B.M.G. investu z médií, ako aj stanoviská štátnych kontrolných orgánov, ktoré od roku 1997 do 2002 nemali s nebankovými subjektmi žiadne problémy.
Policajti včera na súd vinou malej miestnosti nepustili poškodených klientov nebánk, iba novinárov a príbuzných. Z tých však na súde nikto nebol.
Fruni včera pôsobil nervóznym dojmom, so sebou mal napríklad Trestný zákon, zošity, často si zapisoval, stále sa upravoval, niekedy opravoval svojich advokátov. Naopak, Šebeščák pôsobil pokojne až unavene. Fruni naňho žmurkal, objímal sa s advokátom, podával im ruky. Po odročení súdu zobrali igelitové vrecká a kukláči ich odviezli naspäť do cely. Kukláči boli počas celého pojednávania v budove Špeciálneho súdu, platili prísne bezpečnostné opatrenia.
V celej kauze figuroval aj veľkopodnikateľ Jozef Majský. Odhalil ho sám Fruni, keď si v Chorvátsku nahral jeho telefonát. Majského polícia obvinila, že podviedol Fruniho potom, čo on podviedol ľudí.
Prípad Majského prebieha zvlášť. Proces sa v novembri tiež nezačal, lebo Majský súdu predložil potvrdenie, že má bronchitídu.
Autor: mož