Ambiciózni ľudia z východu sú stále nasmerovaní na západ. Odchádzajú najmä mladí ľudia po absolvovaní školy, ak si vo svojom rodisku nedokážu nájsť prácu s platovými podmienkami podľa svojich predstáv. Odchádzajú aj starší ľudia, tí však majú aj iné dôvody ako zaujímavú pracovnú príležitosť - často ich rozhodovanie ovplyvňujú širšie možnosti vzdelávania a uplatnenia pre ich deti. Títo ľudia sa však na domácu pôdu vracajú len zriedka. "Skôr presvedčíte Bratislavčana, aby išiel za zaujímavou prácou na východ," hovorí Dana Blechová. "Myslím, že je v poriadku, keď človek odíde načerpať skúsenosti napríklad do zahraničia. Ale východ veľmi trpí odchodom najvzdelanejších."
Mnohí donedávna tvrdili, že každý, kto myslí na svoju bu-dúcnosť, z východného Slovenska odíde. U niektorých však hrá väčšiu rolu vzťah k príbuzným a svojmu rodisku. "Učila som na technike, ovládam jazyky aj prácu s počítačom, ale po materskej dovolenke som sa nemala kam vrátiť," hovorí vyštudovaná strojárka Margita Lesayová, ktorá si niekoľko rokov nevie nájsť vyhovujúce zamestnanie. "Vystriedala som niekoľko krátkodobých zamestnaní, ale z hľadiska môjho vzdelania a praxe boli všetky krokom dozadu. Viem, že by som si zrejme v Bratislave našla prácu, ale prečo sa mám odsťahovať? Tu som sa narodila, tu mám svoju rodinu aj priateľov."
Dana Blechová si myslí, že ľudia z Bratislavy sú možno aj o niečo mobilnejší, že sa mentalitou viac približujú k ľuďom v západnej Európe alebo Spojených štátov, kde je sťahovanie za prácou cez kontinent bežné. "Ich pohľad sa mení aj preto, že oni sami alebo ich známi často pracujú v zahraničných spoločnos-tiach, ktoré často vysielajú pracovníkov do zahraničia a preto to skôr považujú za normálne," hovorí Blechová. (gal)