Odborníci na vyhľadávanie špičkových manažérov a špecialistov (headhunteri) sa vo východných regiónoch Slovenska stretli so zaujímavou skutočnosťou. Podľa ich doterajších skúseností je v tejto oblasti oveľa ťažšie prehovoriť skúseného manažéra, aby zmenil zamestnávateľa a odišiel napríklad ku konkurencii, ak mu ponúknu lepšie pracovné podmienky alebo finančné ohodnotenie.
"Na Východe ešte nefungujú klasické trhové podmienky, pretože firiem tam nie je také množstvo ako napríklad v oblasti Bratislavy a ľudia z východu menej riskujú ako obyvatelia západných regiónov," hovorí Dana Blechová zo spoločnosti Iventa. "Súvisí to určite s tým, že tam zatiaľ nie je toľko pracovných príležitostí a ľudia sa obávajú, že ak zmenia zamestnanie a v novej firme nebudú spokojní, nebudú sa mať kam vrátiť. Druhým dôvodom môže byť aj to, že ľudia tu majú oveľa bližšie vzťahy s nadriadenými - niekedy až rodinné - a ich lojalita voči zamestnávateľovi je tiež často vyššia."
Headhunteri tvrdia, že obyvatelia východných regiónov sú pri rozhodovaní o zmene pracovného miesta oveľa opatrnejší a konzervatívnejší ako ľudia z Bratislavy. "Aj keď nemusia byť v zamestnaní úplne spokojní, veľmi dôležitú úlohu hrajú v ich očiach dobré vzťahy na pracovisku a pocit záväzku k majiteľovi firmy alebo nadriadenému," tvrdí Dana Blechová.
Niekedy pritom môže ísť aj o výrazne lepšie pracovné či platové podmienky. Firmy, ktoré prichádzajú na východ kvôli lacnejšej pracovnej sile, sú totiž ochotné špičkových odborníkov veľmi dobre oceniť. (gal)