Pre nový začiatok je potrebné, aby dlžník podal na súde návrh na konkurz sám na seba. Môže tak urobiť na príslušnom súde podľa miesta bydliska. Na takéto prípady je určených osem okresných súdov, ktoré majú sídlo v krajskom meste.
"Dlžník môže podať návrh na konkurz, ak nie je schopný svoje dlhy splácať minimálne 30 dní," hovorí tvorca nového zákona Branislav Pospíšil z ministerstva spravodlivosti. Ďalšou podmienkou je, aby mal majetok v hodnote aspoň 50-tisíc korún a na súde zložil preddavok vo výške 20-tisíc korún. Osobný bankrot preto nemôžu využiť úplne nemajetní ľudia.
Spolu so žiadosťou o vyhlásenie konkurzu musí dlžník predložiť aj súpis všetkého majetku a súpis všetkých dlhov. Podávať návrh na konkurz sa neoplatí tým ľuďom, ktorí majú majetok vo vyššej hodnote ako dlhy. Podľa Pospíšila je to v takom prípade lepšie vyriešiť dohodou s veriteľmi.
Súd musí do 15 dní rozhodnúť o vyhlásení konkurzu. Po jeho vyhlásení nemôžu už exekútori siahnuť na majetok dlžníka. Súd určí konkurzného správcu, ktorý zabezpečí predaj majetku. Sumu, ktorú za tento predaj dostane, rozdelí pomerne jednotlivým veriteľom.
Vyhlásenie konkurzu bude oznámené v obchodnom vestníku. Banky, splátkové spoločnosti a iné spoločnosti, ktoré majú dlžníkov, ho budú musieť sledovať, aby sa v stanovenom čase stihli prihlásiť do konkurzu.
Podľa Pospíšila nie je možné v konkurze predať tie veci, ktoré nemožno ani exekvovať. Dlžníkovi tak naďalej zostanú osobné veci, potrebné vybavenie domácnosti, hotovosť do troch tisíc korún, zdravotné pomôcky, študijná literatúra či detské hračky.
V prípade, že by dlžník účelovo prepísal svoj majetok na príbuzných alebo známych, veriteľ sa proti tomu musí ohradiť na súde. Ten by mal zrušiť taký prevod majetku, ktorý poškodzuje veriteľov.
Ak dlžník spolupracuje pri konkurze, určí mu súd následne trojročné skúšobné obdobie. Zároveň mu určí sumu, ktorú musí splácať. Jeho splátky však nesmú byť vyššie ako 70 percent z čistého príjmu. Súd môže, napríklad, určiť, že každý rok musí zaplatiť 100-tisíc korún. Ak však zarobí menej ako 100-tisíc korún, bude platiť len 70 percent zo svojho platu. Minimálne však musí zaplatiť aspoň 10-tisíc korún ročne. Ak by nezarobil ani 10-tisíc korún za rok, súd toto skúšobné obdobie zruší a dlžník príde o možnosť vynulovania všetkých dlhov. Naopak, ľuďom, ktorí budú tri roky pravidelne platiť, sa dlhy úplne odpustia.
Pri konkurze a následne aj pri rozdeľovaní peňazí z pravidelných splátok sú všetci veritelia v rovnakom postavení. To znamená, že nie sú zvýhodňované daňové úrady či Sociálna poisťovňa. Do konkurzu sa môžu prihlásiť aj príbuzní a známi, ktorým daný človek niečo dlhuje. Nepotrebujú mať pritom písomnú zmluvu.
Osobný bankrot sa riadi zákonom o konkurze a reštrukturalizácii. Platiť by mal začať od 1. januára budúceho roku.
(pcs)