
Jonasa Savimbiho, najdlhšie pôsobiaceho povstaleckého vodcu Afriky, zabili v piatok guľky vládnych vojakov. Jeho smrť však neznamená porážku povstaleckého hnutia UNITA. FOTO - REUTERS
r Alves Fernandes: „Na jeho tele som napočítal 15 strelných rán. Všetky pochybnosti sú rozptýlené, Savimbi je naozaj mŕtvy.“
Savimbi stál na čele hnutia UNITA 26 rokov. Presne toľko času uplynulo od portugalského exodu z Angoly a rovnako dlho trvala občianska vojna, ktorá krajinu s bohatými náleziskami ropy a diamantov zdecimovala na recipienta humanitárnej pomoci zo zahraničia. Za toto štvrťstoročie do Angoly prúdili ideológie a financie - a vďaka nim Savimbi vstúpil do dejín ako symbol studenej vojny v Afrike. Jeho životopis vyznieva ako propagandistický román plný protikladov a dementi.
Savimbi, ako to raz sám opísal v rozhovore pre časopis Time, začínal ako bojovník proti portugalským kolonizátorom. Podľa ich záznamov však bol ich tajným informátorom. Šéf hnutia UNITA sa zvykol predstavovať aj ako doktorand univerzity v Lausanne. Spomínaná univerzita mu však doktorát nikdy neudelila.
Pre amerického prezidenta Ronalda Reagana napriek tomu zostal zosobnením militantného antikomunizmu a prekážkou sovietskej hegemónie v južnej Afrike. Za odmenu mohol počítať s americkou podporou a juhoafrickou vojenskou prítomnosťou v rokoch 1978 - 1989. Východný blok to Savimbimu nikdy neodpustil. So sovietskym požehnaním do Angoly preto koncom 80. rokov poslal kubánske jednotky. Východonemecké a československé by vraj boli dezertovali do Južnej Afriky. V občianskej vojne Savimbimu neboli cudzie teroristické akcie a únosy cudzincov. V rokoch 1983 - 1984 držala UNITA v zajatí aj 66 československých občanov.
Savimbiho karta sa obrátila v roku 1992, keď Západ na základe slobodných volieb za legitímneho predstaviteľa Angoly uznal ľavicové Ľudové hnutie za oslobodenie Angoly (MPLA). Z hnutia UNITA sa automaticky a celkom oprávnene stalo hnutie ohrozujúce mierové snahy - spečatené v roku 1994 protokolom z Lusaky. V roku 1996 Savimbi odmietol funkciu viceprezidenta, rozhodol sa pre boj „do víťazného konca“. Povstalecká agónia pokračovala dodnes - bohaté nerastné suroviny na ním kontrolovanom území a spojenecké linky mu umožnili pokračovať v boji.
Dnes je Savimbi mŕtvy a jeho smrť by podľa pozorovateľov mohla byť mohutným impulzom pre mierové rokovania. UNITA zatiaľ ostáva skeptická. „Počkajme a uvidíme,“ vyhlásil jej predstaviteľ Afonso Dhlakama. Občianska vojna si v Angole vyžiadala státisíce životov, pričom približne jedna tretina 12-miliónovej populácie musela natrvalo opustiť svoje domovy.
Autor: Roman Lipták, Harare, Zimbabwe pre SME