
FOTO PRE SME – TIBOR SOMOGYI
Ako vidíte naše šance na vstup do aliancie?
„Šance sú veľmi dobré, je však veľmi dôležité pre Slovensko, aby zostalo v kurze, ktorý nastúpilo. Aby pokračovalo v reformách a dokázalo uistiť členské krajiny, že Slovensko bude dobrým partnerom.“
Akú úlohu zohrajú výsledky parlamentných volieb?
„Slovenskí voliči musia k tomu pristúpiť veľmi vážne a premýšlať o tom. Musia pochopiť, že sú to veľmi dôležité voľby. Ak chcú, aby vaša krajina vstúpila do aliancie, ktorá je založená na preferovaní rovnakých hodnôt, musia ukázať, že tie hodnoty vyznávajú aj oni. Môžu to ukázať svojou voľbou.“
O našich šanciach na vstup do NATO sme hovorili s JULIE FINLEYOVOU - zakladajúcou členkou amerického výboru pre NATO.
Voľby s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá bývalý premiér Vladimír Mečiar. Bol by to problém pre náš vstup?
„Je to problém. Ale nepovedala by som, že by to bol ten dôvod, pre ktorý Slovensko nedostane pozvánku. Myslím si len, že musíte byť veľmi opatrní. Mám podozrenie, že ak by ste dali väčšinu hlasov mužovi, ktorý nevyznával rovnaké hodnoty ako NATO, nebola by to dobrá správa. Zaujímavú príležitosť bude mať váš prezident. Ak tento bývalý líder dostane väčšinu, prezident ho ešte stále nemusí poveriť zostavením vlády. Ak to chápem správne, prezident nemusí nutne poveriť zostavením vlády práve osobu, ktorej strana získa najviac hlasov. Mohol by preto zohrať veľmi, veľmi dôležitú úlohu. V konečnom dôsledku je to na voličoch, aby ukázali, koho chcú za premiéra a ukázali, že chápu dôležitosť hodnôt.“
Pred štyrmi rokmi Mečiar nemal rovnaké hodnoty ako NATO. V poslednom čase však vyhlasuje, že sa zmenil a podporuje vstup Slovenska do aliancie. Veríte mu, že sa skutočne zmenil? Je možné, aby sa politik mohol tak zásadne zmeniť?
„Je to možné. V prípade, ako je tento, sa však žiada dlhší čas, konzistentnosť, dôkaz podpory reformám, slobode a demokracii. Jednoducho nestačí povedať: ‘V noci ma osvietilo.‘ Má za sebou skutočne zlú minulosť. Demokratické krajiny nemôžu prijať taký jednoduchý obrat: Zrazu som dobrý, zrazu som za. Dobre, ale treba to dokázať. Nie len dnes, ale aj zajtra. Dokázať, že slová sa zhodujú s činmi.“
V tom prípade máme smolu, že voľby budú v septembri a summit NATO už v novembri.
„Nie, je dobré, že voľby budú až v septembri. Máte tak viac času, aby ste zapracovali na tom, aby ste mali dobrú vládu. Čokoľvek sa stane, nemyslím si, že by ste to mali brať ako úplne negatívne pre váš vstup.“
Čo sa stane, ak bude Mečiar vo vláde?
„Je to problém. Veľký problém. Nehovorím v mene americkej administratívy. Hovorím za americký výbor pre NATO. To je mimovládna organizácia. A hovorím, že je to veľký problém. Môj prezident a prezidenti ďalších 18 členských krajín majú rôzne možnosti a budú ich zvažovať. A môžem vám zaručiť, že prezident USA povie áno, alebo nie na základe výsledku septembrových volieb.“
Odkedy začal podporovať NATO Mečiar, rastie aj podpora verejnosti pre vstup. Niektorí môžu mať pocit krivdy, keď v demokratických voľbách vyhrá strana, ktorá verbálne podporuje vstup, ale nebude dobrá pre členské krajiny.
„To je problém demokracie. Niekedy vyhrajú ľudia, ktorých chcete a niekedy nie. Dôležité je, aby ste si boli istí, že voliči vedia, o čom rozhodujú. Musia chápať, že by bolo absolútne zlé, ak by sa veci začali vracať späť. Musíte ísť dopredu.“
V septembri sú voľby. Potom máme približne štyri týždne, aby sa zostavila vláda. Budú sa členské krajiny nakoniec rozhodovať na základe mien a strán, ktoré v nej budú?
„Voľby budú síce až v septembri, ale o mnohom sa rozhodne už na konci jari. Ak v tom čase naďalej budú prichádzať signály, že to ide zlým smerom, bude to zlé. Skutočne to ešte môže zmeniť konkrétna podoba vlády. To má v rukách z veľkej časti prezident.“
Aká je situácia vo Washingtone. Diskutujú lídri spoločnosti o rozšírení?
„Áno, a tá diskusia je veľmi naklonená pre vstup siedmich krajín. Nie neskôr, nie systémom regatty, že by vstupovali krajiny postupne. Preto nám pre Boha nedávajte dôvod, aby sa tak nestalo. Prosím, urobte to dobre, dostaňte sa cez to.“
Sú v tomto ohľade nejaké zásadné rozdiely medzi republikánmi a demokratmi?
„Nie. Je to záležitosť mimo politických strán. Sú republikáni aj demokrati, ktorí to podporujú a ktorí nie. Je však trochu ťažké byť proti, ak je tak jednoznačne za váš prezident. Prezident Bush urobil rozhodnutie o rozšírení NATO: Ideme do toho, a to je všetko. Znovu - nedávajte mu však dôvod, aby mohol povedať: Akokoľvek veľmi to podporujem, jednoducho nemôžem.“
Ak takýto dôvod ponúkneme, myslíte si, že summit v Prahe je našou poslednou možnosťou vstúpiť do NATO?
„Bude trvať dlhé roky, kým prídu ďalšie pozvánky. Naposledy vstúpili Česká republika, Maďarsko a Poľsko v roku 1999. To sú len tri roky. Tentoraz to bude trvať oveľa dlhšie. Nehovorte o tom, že sa to nestane. Musí sa to stať. Slovensko sa musí rozhodnúť správne. Slovensko potrebuje NATO a NATO potrebuje Slovensko. Aliancia potrebuje tieto krajiny, aby sa naplnila vízia kompletnej a slobodnej Európy.“
V posledných dňoch sa objavilo viacero sporov medzi Maďarskom a jeho susedmi. Najmä Slovenskom, ale aj Českou republikou. Zachytili ste to?
„Ide o Benešove dekréty.“
Maďarský premiér Viktor Orbán dokonca pohrozil, že rozšírenie NATO musí odsúhlasiť aj parlament v Budapešti. Môžu tieto susedské trenice ovplyvniť rozšírenie?
„Zostaňte pokojní. Zostaňte pri zemi a robte to, čo máte urobiť. Úprimne, Orbán môže byť problémom pre všetkých sedem kandidátskych krajín, pretože ľudia majú problém s tým, čo sa deje v Českej republike a Maďarsku. Hovoria: Počkať, pred dva a pol rokom sme pozvali tieto krajiny a ako sa teraz správajú? Nesprávajú sa najlepšie. V očiach mnohých to môže mať vplyv na rozšírenie. Dostali dôveru a v určitých prípadoch sklamali. V každom prípade to nahráva odporcom rozšírenia. Veto z maďarskej strany by bolo neospravedlniteľné. Neprípustné. Dúfam, že Slovensko zostane v spore s Maďarskom na diplomatickej úrovni a nepustí sa do kriku s Orbánom.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ