ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Hoci boli prvé testy digitálneho vysielania televízie na Slovensku už pred šiestimi rokmi, na jeho plné zavedenie do reálneho života si ešte počkáme. Oproti iným technológiám tak trvá zavedenie digitálneho vysielania dlhšie, čo je spôsobené viacerými faktormi.
Za hlavný problém označil Roman Korbačka, riaditeľ Rádiokomunikácií, ktoré v súčasnosti testujú digitálne vysielanie, nedoriešenú legislatívu. "Zavedenie pravidelného vysielania vyžaduje zmeny v niekoľkých zákonoch, ako napríklad v zákone o vysielaní a retransmisii, zákone o elektronických komunikáciách alebo aj v autorskom zákone," povedal. Ďalším faktorom je aj samotná výstavba vysielačov, ktoré nie sú na digitálne vysielanie použiteľné. Navyše, digitálne šírenie signálu vyžaduje viac vysielačov s menším výkonom oproti terajším analógovým vysielačom. V neposlednom rade ho spomalil aj fakt, že niektoré kanály na digitálne vysielanie využívala ešte donedávna armáda.
Digitálne vysielanie televíznych a rozhlasových staníc si mohli ako prví už pred rokom odskúšať obyvatelia Banskej Bystrice a Zvolena. Výberové konanie na testovacie šírenie digitálneho signálu v tejto lokalite a v Bratislave vyhrali Rádiokomunikácie. Pilotné vysielanie v metropolách východu Košiciach a Prešove zabezpečuje firma Telecom corp. Na príjem digitálneho vysielania potrebuje divák televízor, ktorý dokáže toto vysielanie prijímať, alebo špeciálne zariadenie, ktoré sa nazýva set-top-box, ktoré upraví signál tak, aby sa dal sledovať aj na starších televízoroch. Cena takéhoto zariadenia je v súčasnosti asi 3800 korún.
Prínosom digitálneho vysielania pre diváka bude kvalitnejší obraz, ktorý nebude trpieť nedostatkami súčasného analógového vysielania. Ide najmä o takzvaných duchov, ktorí vznikajú pri odraze signálu od budov alebo kopcov, a o zrnenie spôsobené slabým signálom. Digitálne vysielanie však ponúkne aj ďalšie možnosti, ako napríklad viac jazykových mutácií jedného programu, titulky pre nepočujúcich priamo v obraze, video na požiadanie (Video on demand), či platenú televíziu (PayTV). Navyše, divák "chytí" na svoju pôvodnú anténu viac televíznych programov.
Digitálne vysielanie má však aj nevýhody. Jednou z nich je, že sa na obraze pri slabom signáli môžu vytvárať štvorčeky. Ide o podobný problém, ako pri sledovaní internetového vysielania na pomalom pripojení na internet. Vysielanie je v tomto prípade nepozerateľné, hoci pri analógovom šírení signálu by bol obraz len zrnitý. Menej závažným nedostatkom digitálneho vysielania je jeho oneskorenie oproti analógu, ktoré je spôsobené technickými obmedzeniami, najmä skladaním viacerých televíznych programov do jedného vysielacieho kanálu.
Zavedenie digitálneho vysielania prinesie aj úsporu pre televízie, keďže digitálne šírenie signálu je efektívnejšie. Získa aj štát, ktorý bude mať k dispozícii viac frekvencií. Tie pridelí za poplatok vysielateľom vo výberovom konaní. Ľudia tak budú mať k dispozícii viac programov ako doteraz.
Prechodu na digitálne vysielanie sa nevyhnú ani káblové televízie. Najväčší káblový operátor UPC sa na prechod na digitálne vysielanie pripravuje už dlhší čas. Investície do digitalizácie siete by sa však podľa hovorcu spoločnosti Jaroslava Kolára nemali prejaviť na cene káblovky. "Návratnosť investovaných prostriedkov sa očakáva najmä z poskytovania nadštandardných služieb," povedal pre SME Kolár.
Súčasné analógové vysielanie sa skončí v únii na základe smernice Európskej komisie najneskôr v roku 2012, pričom počas krátkeho obdobia bude súbežne fungovať digitálne aj analógové vysielanie. Toto obdobie by však nemalo byť veľmi dlhé, pretože zdvojené vysielanie je pre televízie a vysielateľov drahé.
Televízne stanice vysielané digitálne
lokalita TV stanice
B. Bystrica, Zvolen Jednotka, Dvojka,
Markíza, Joj, Aztv
Košice Prešov Jednotka, Dvojka,
Markíza, Joj
Bratislava Jednotka, Joj, TA3