ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Ľudí, ktorých z evidencie nezamestnaných vyradili preto, že nelegálne pracovali, či nespolupracovali s úradom práce, budú od nového roka trestať menej prísne.
Kým dnes ich môžu znova zaevidovať po polroku od vyradenia, po novom budú čakať o polovicu menej - tri mesiace. Aj túto zmenu prinesie pred mesiacom prijatá novela zákona o službách zamestnanosti, ktorú navrhlo ministerstvo práce.
Róbert Kováč z úradu práce v Banskej Bystrici považuje podmienky vyraďovania za nespoluprácu za dosť tvrdé a nekompromisné. "Šesťmesačná lehota nič neriešila, v nejednom prípade evidovaný nezamestnaný nerušene pracoval načierno. Analýzy ukazujú, že väčšinou sa vrátil do evidencie bez toho, aby si našiel prácu," hovorí.
Dagmar Furianová z úradu v Malackách hovorí, že pre čakajúceho na zaevidovanie to bude výhodnejšie, lebo platiť si zdravotné poistenie - dnes 575 korún mesačne - nebude musieť šesť, ale len tri mesiace. "Inú výhodu z evidencie na úrade, ak nepoberá dávku v nezamestnanosti, alebo sa nechce vzdelávať, nemá."
Na tri mesiace sa "čakacia lehota" skráti aj tomu, koho z evidencie nezamestnaných vyradili na vlastnú žiadosť.
To, že zákon mal rovnaký meter na toho, kto sa nechal dobrovoľne vyradiť, ako aj na toho, kto porušil pravidlá, pred časom kritizoval verejný ochranca práv Pavel Kandráč. Podľa neho sa to dá považovať za "pochybenie vyúsťujúce do odňatia možnosti realizovať ústavné právo na prácu". Ministerstvo to však za problém nepovažuje.
Od nového roka bude zmena aj v prípade, ak si napríklad rekvalifikačný kurz evidovaný nezamestnaný zabezpečí sám. Potom bude musieť navštevovať úrad práce iba raz za mesiac. Furianová nepredpokladá, že to klientov podnieti do učenia. Možnosť vzdelávať sa totiž nevyužívali v plnej miere, "i keď to bolo úplne zadarmo", takže peniaze, ktoré na to únia vyčlenila, "neboli minuté podľa rozpočtov".