Bratislavský župan Ľubo Roman dokázal vyhrať iba v Malackách, v jednom z ôsmich obvodov župy. V ostatných vyhral Vladimír Bajan. Účasť bola mimoriadne nízka. Bajan dostal 37 623 hlasov, Roman 18 198.
Starosta Petržalky Bajan v sobotu v noci po skončení volieb sedel vo firme kamaráta Ľubomíra Haracha. Telefonovali mu ľudia z okrskových komisií, ako dopadli voľby. "Veľmi ma potešilo, keď som začal zisťovať, že vyhrám aj tam, kde som nepredpokladal - v Senci a Pezinku," hovorí.
Roman bol sklamaný, ale výsledky rešpektuje. Tvrdí, že župu zanecháva v excelentnom stave. S politikou končí. Pred druhým kolom zaplatil bilbordy, na ktorých písal, že Bratislava je modrá, čím narážal na väčšinu pravice v zastupiteľstve, a voličov sa pýtal, či chcú červeného župana Bajana.
"Som spokojný, že ľudia takto zareagovali aj na agresívnu kampaň," hovorí Bajan. Tvrdí, že červeným županom určite nie je. "Tušil som, že s Bratislavským krajom treba pracovať inak. Romanove metódy poslali voliči do minulosti," hovorí. Čo najskôr sa chce stretnúť s primátormi a starostami, aby si povedali, či ich najviac trápi, a čo treba riešiť. "Je to pre mňa výzva."
Do úradu by mal nastúpiť začiatkom januára, dovtedy sa vzdá funkcie starostu. Na otázku, či nechce s Romanom v niečom spolupracovať, odpovedal: "Povedal, že skončí s politikou. Jeho rozhodnutie budem rešpektovať." (rf)
Volebná účasť: 10,73 %
Kandidoval: nezávislý s podporou Smer, KDH, SF a HZD Získané hlasy: 37 623
Trnavská župa: Tibor Mikuš
Poslanec Národnej rady Tibor Mikuš z HZDS dostal v trnavskej župe 22 698 hlasov, jeho protikandidát Jozef Klokner z KDH 18 762 hlasov.
Mikuš bude ako župan spolupracovať so zastupiteľstvom, kde má väčšinu pravica, teda SMK a koalícia KDH-SDKÚ-DS. Konflikty s poslaneckou väčšinou nepredpokladá, lebo "na regionálnej úrovni nejde o politikárčenie, ale o podporu dobrých riešení". Zatiaľ považuje za predčasné hovoriť o personálnych zmenách v úrade. "Najprv treba urobiť inventúru stavu."
Aj SMK si myslí, že s Mikušom sa bude dať dohodnúť. "V zastupiteľstve by tak ako v minulom volebnom období nemali byť konflikty," povedal šéf dnešného župného poslaneckého klubu SMK Károly Domsitz.
Klokner verí, že pravicová koalícia nebude mať s novým županom problémy. Vyčíta si, že nedokázal zmobilizovať voličov. V okrese Trnava, Galanta a Dunajská Streda mu dalo hlas menej ľudí ako v prvom kole. Vyhral iba v okresoch Galanta a Dunajská Streda, kde žije maďarská národnostná menšina, vo zvyšných zvíťazil Mikuš.
V predvolebnej kampani pred druhým kolom Mikuš ohlásil, že sa proti nemu vedie diskreditačná kampaň. Upozornil najmä na plagáty s nápisom Klokner - brzda proti mečiarizmu. Zároveň oznamovali, že SMK bude voliť Mikušovho protikandidáta. SMK sa od plagátov dištancovala. (bej)
Volebná účasť: 9,41 %
Kandidoval za: HZDS, Ľavicový blok, Z SNS, P SNS.
Získané hlasy: 22 698
Nitrianska župa: Milan Belica
Župan Milan Belica z HZDS obhájil svoje kreslo s veľkým náskokom. Dostal 68 162 hlasov, jeho protikandidát z SDKÚ Ján Greššo, ktorý postúpil do druhého kola po odstúpení Lászlóa Szigetiho z SMK, iba 23 864 hlasov. Hoci hlasovanie nebolo etnické ako v prvom kole, účasť bola opäť najvyššia. HZDS a SDKÚ sú spolu v tzv. veľkej slovenskej koalícii, ktorá má v zastupiteľstve väčšinu.
Najnižšia účasť bola v dedinách, kde žijú obyvatelia maďarskej národnosti. Mnohí tak protestovali proti odstúpeniu kandidáta SMK. Vysoká volebná účasť bola v domovoch dôchodcov, kde dávali hlas najmä Belicovi. "Podporujeme ho preto, lebo zabránil, aby domovy prešli neziskovým organizáciám, za ktorými stáli najmä poslanci SMK," povedal jeden dôchodca.
Belica si myslí, že pod jeho úspech sa podpísala aj nekorektná Greššova kampaň. "Nikdy som neútočil na protikandidáta, čo nemôžem povedať o druhej strane," povedal. V župe sa objavili letáky, že je kandidátom HZDS, komunistov a slovenských nacionalistov. Greššo hovorí, že v prvom kole "stavili na slušnosť, ale neuspeli sme, v druhom kole sme preto pritvrdili".
Belica nechce, aby hlavný kontrolór župného úradu Imrich Kuczmann z SMK zostal vo funkcii. Pripustil zmeny na vedúcich postoch úradu podľa dohody klubov slovenskej koalície. (bej)
Volebná účasť: 16,2 %
Kandidoval za: HZDS, Ľavicový blok, KSS, Agrárna strana vidieka, P SNS a Z SNS.
Získané hlasy: 68 162
Trenčianska župa: Pavol Sedláček
Na zvolenie stačilo Pavlovi Sedláčkovi z HZDS iba 17 561 hlasov. Stal sa ním iba vďaka 3,63 percenta hlasov všetkých voličov v trenčianskej župe. Vo zvyšných siedmich župách získal viac hlasov ako Sedláček aj každý neúspešný kandidát, najmenej z nich - 18 189 Ľubo Roman v Bratislave. Sedláček je zároveň jediným víťazným kandidátom, ktorého podporila SDKÚ.
Miroslav Chovanec zo Smeru získal v druhom kole 16 318 hlasov, čo je o 3,5-tisíc hlasov menej, ako mal v prvom kole. Zvíťazil v piatich z deviatich okresov trenčianskej župy, na celkové víťazstvo to nestačilo. Hovorí, že o jeho prehre rozhodla najmä nízka účasť a "nedisciplinovanosť našich voličov v Trenčianskom okrese". Tam nezískal ani polovicu Sedláčkových hlasov.
Víťazstvom Sedláčka sa v trenčianskej župe potvrdila nadvláda HZDS. V 45-člennom zastupiteľstve získalo 20 poslancov. Veľa bude záležať na tom, či zostane aj po voľbách jednotná koalícia podporujúca Chovanca, ktorá má spolu 21 mandátov (Smer - 10, KDH - 8, SNS - 3), a ku komu sa priklonia traja nezávislí a jeden poslanec SDKÚ.
Sedláček hovorí, že chce rokovať so všetkými, ktorým ide o občanov. "Treba nájsť model dobrej spolupráce, nie aby to bolo o nejakých protivenstvách." Sedláček je riaditeľom trenčianskej nemocnice, tejto funkcie sa musí vzdať. O rok sa mu skončí mandát trenčianskeho mestského poslanca. (mp)
Volebná účasť: 7, 12 %
Kandidoval za: HZDS, ANO, P SNS a Z SNS
Získané hlasy: 17 561
Žilinská župa: Juraj Blanár
Žilinským županom sa stal poslanec Národnej rady Juraj Blanár, keď úradujúceho župana Jozefa Tarčáka z HZDS porazil o viac ako tisíc hlasov. "Výsledok volieb ma prekvapil a som šťastný. Voliči v kraji mali záujem o zmenu," povedal. Je presvedčený, že bude schopný dohodnúť sa na prioritách aj s pravicovou väčšinou v zastupiteľstve.
V prvom kole porazil Tarčáka takmer rovnakým rozdielom. Keďže v župe boli len tri rozhodujúce koalície, a to Smer-SNS-HZD, ktorá podporovala Blanára, HZDS-PSNS-ZSNS s Tarčákom a pravicová koalícia KDH-
SDKÚ-DS, o Blanárovom víťazstve rozhodla najmä disciplína jeho voličov.
Tarčák označil výsledky za svoju prvú politickú porážku. "Nevyšlo to, ale taký je život." Aj napriek prehre je optimista a verí, že Blanárovi sa bude dariť viac, ako jemu.
Blanár bude mať v regionálnom parlamente zložitú situáciu, pretože väčšinu má pravicová koalícia KDH-SDKÚ-DS. Podporu by jej mohla poskytnúť aj jedna poslankyňa OKS a teoreticky aj piati nezávislí poslanci.
Blanár vstúpil do politiky na začiatku tohto volebného obdobia ako člen Smeru. Pôsobil vo výbore Národnej rady pre európsku integráciu, neskôr vo výbore pre životné prostredie a neúspešne kandidoval za europoslanca. Je krajským šéfom Smeru. (wm)
Volebná účasť: 9,2 %
Kandidoval za: Smer, SNS, ANO, HZD
Získané hlasy: 25 181
Banskobystrická župa: Milan Murgaš
Súboj dvoch poslancov Národnej rady o kreslo banskobystrického župana vyhral tesne kandidát Smeru Milan Murgaš pred kandidátom SDKÚ Jozefom Mikušom. Získal iba o 981 hlasov viac ako Mikuš. Murgaša zrejme posunula do kresla podpora KDH, ktoré bolo v tejto župe v koalícii so Smerom.
Počas predvolebného moratória Murgaš daroval pred stovkami divákov 15-tisíc korún folklórnemu súboru, ale zároveň kolovala SMS vyzývajúca, aby ľudia volili Mikuša. Ústredná volebná komisia konštatovala, že trestať nemôže, takže podobné prípady sú otázkou morálky.
"Hneď po nástupe zastavím rozpredaj majetku a nechám preveriť finančné transakcie a transformáciu nemocníc," vyhlásil Murgaš. Ohlásil aj zmeny v systéme práce župného úradu, ktorý označil za málo výkonný. Ešte niekoľko mesiacov zostane rektorom Univerzity Mateja Bela a dokončí i volebné obdobie v parlamente. Vo voľbách vraj už kandidovať nebude.
Mikuš tvrdí, že práve KDH by malo vysvetliť voličom výsledok volieb. "Myslím si, že pri takom tesnom výsledku by som s podporou KDH možno vyhral." Krajský šéf KDH Peter Muránsky je však s výsledkom volieb spokojný a odkázal, že nemá čo voličom vysvetľovať.
Predpokladalo sa, že podpora SMK Mikušovi veľmi nepomôže.
Nový župan bude mať v zastupiteľstve s podporou KDH väčšinu. (wm)
Volebná účasť: 10,66 %
Kandidoval za: koalíciu Smer, SNS, HZD, KDH a SZS
Získané hlasy: 28 086
Prešovská župa: Peter Chudík
Prešovský župan Peter Chudík dostal v druhom kole o 1500 hlasov menej ako v prvom, kým jeho protikandidát Dušan Hruška z KDH si polepšil o takmer 7000 hlasov. Chudíkovi však 40 952 hlasov stačilo. Vyhral v deviatich z trinástich volebných obvodov. "Myslím si, že víťazstvo je ohlasom na moju prácu, ktorú som za uplynulé štyri roky ako predseda pre Prešovský kraj urobil," povedal Chudík. Výsledky vníma ako dôsledok nízkej účasti a zároveň prejav disciplíny voličov KDH.
Zdá sa, že v regionálnom parlamente bude mať staronový župan ťažkú pozíciu. Väčšinu má koalícia KDH-SDKÚ-DS (40 kresiel), 12 poslancov je nezávislých, koalícii Smer-HZD-SNS patrí 9 kresiel, jedno získala ANO. Chudík nemá obavy. "V prvom volebnom období patrilo pravici 35 mandátov. Keď išlo o zásadné veci v prospech kraja, väčšinou sme sa vedeli dohodnúť."
Odmietol obvinenia, že práve jeho volebný tím zvážal rómskych voličov v Chminianskych Jakubovanoch k volebnej miestnosti. "Ja som nič také neorganizoval." Tvrdí, že podobným veciam sa nedá zabrániť. "Mal som informácie, že to robila aj druhá strana."
Hrušku sklamala nízka účasť. "Mám pocit, že ľudia rezignovali, sú ľahostajní." Je pobúrený údajne nekorektným súperovým spôsobom predvolebného boja. Bude župným poslancom. (sen)
Volebná účasť: 13,2 %
Kandidoval: nezávislý s podporou Smeru, HZD, SNS.
Získané hlasy: 40 952
Košická župa: Zdenko Trebuľa
V Košickom samosprávnom kraji zvíťazil primátor Košíc Zdenko Trebuľa zo Smeru rozdielom takmer desaťtisíc hlasov a vo funkcii vystrieda svojho protikandidáta Rudolfa Bauera z KDH. Oboch výsledky šokovali.
Trebuľa vyhral vo všetkých 11 volebných obvodoch. Hovorí, že neočakával také výrazné víťazstvo. "Predpokladal som, že rozdiel bude dve, maximálne tri percentá." Víťazstvo je podľa neho výsledkom skvelej práce jeho volebného štábu a korektnej kampane. Dôležitú úlohu zohrala podpora strán, najmä SMK, s ktorými Smer vytvorí väčšinovú koalíciu. "Podpora SMK bola pre mňa obrovským stimulom." Trebuľa môže v 57-člennom zastupiteľstve rátať s podporou 30 poslancov (SMK - 13, Smer - 12, nezávislí - 3, Strana regiónov Slovenska - 2) s ďalšími dvoma poslancami ANO ešte rokujú.
Vo štvrtok na zasadnutí mestského zastupiteľstva Trebuľa oznámi, kedy sa vzdá funkcie primátora. Ako župan chce oživiť úzku spoluprácu s miestnymi samosprávami, súkromným sektorom a bankami.
S prešovským a banskobystrickým županom chcú vytvoriť tlak na vládu, aby viac podporovala najzaostalejšie regióny.
Bauera výsledky druhého kola taktiež prekvapili. Je sklamaný najmä rozhodnutím SMK podporiť jeho protikandidáta, rozhodnutie ho sklamalo, keďže nikdy nemali problémy. (sen)
Volebná účasť: 10,82
Kandidoval za: Smer a HZD
Získané hlasy: 36 939