Desaťtisíce Chorvátov vyšli včera do ulíc Splitu, aby protestovali proti zatknutiu bývalého generála Ante Gotovinu. Podľa prieskumu v denníku Jutarnji List považuje zatknutie Gotovinu za zlú správu pre Chorvátsko 53 percent opýtaných. FOTO - SITA/AP |
Život na úteku v luxusných hoteloch po celom svete nahradila úzka skromná cela v Haagu. Chorvátskeho generála Ante Gotovinu sa v sobotu ujal Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu.
Jeden z troch najhľadanejších vojnových zločincov dostal miesto len pár metrov od ďalšieho prominentného väzňa Slobodana Miloševiča. Proti bývalému juhoslovanskému a srbskému prezidentovi pred desiatimi rokmi bojoval.
Gotovinu previezli z madridskej väznice, kde strávil dve noci, španielskym armádnym lietadlom. Oznámil to hovorca tribunálu. Prvýkrát by sa mal na súde, pred ktorým sa ukrýval viac ako štyri roky, ukázať dnes po obede. Bývalý generál sa bude zodpovedať z vraždy, ničenia majetku, deportácií a násilného sťahovania.
Gotovinu zatkla španielska polícia v stredu večer v jednom z luxusných hotelov na Kanárskych ostrovoch. Podľa falošného pasu sa v posledných rokoch ukrýval po celom svete od Ázie, cez Európu až po Latinskú Ameriku. Jeho vydanie Haagu bolo poslednou veľkou prekážkou Chorvátska na ceste do únie. Záhreb vytrvalo tvrdil, že Gotovina sa na jeho území nenachádza.
Kým v zahraničí má Gotovina nálepku vojnového zločinca, doma je pre veľkú časť obyvateľov národným hrdinom. Prejavilo sa to aj cez víkend. Tisíce jeho stúpencov sa v sobotu zišli v jadranskom meste Zadar a vyzvali vládu, aby mu poskytla čo najlepšiu právnickú pomoc. Niektorí dokonca zapálili vlajku Európskej únie.
Najväčšiu demonštráciu pripravilo Združenie vojnových veteránov na nedeľu v ďalšom prímorskom meste Split. Gotovinu tam prišli podporiť desaťtisíce Chorvátov. Organizátori počítali až so stotisícovou účasťou.
O pozadí Gotovinovho dolapenia sa stále vedú dohady. Hlavná žalobkyňa tribunálu Carla del Ponteová, ktorá na jar pozastavila rozhovory únie s Chorvátskom na sedem mesiacov, tvrdí, že o španielskom pobyte vedela už od septembra. Vtedy jej vraj dôkazy o jeho pobyte dala chorvátska tajná služba, ktorá údajne stála za jeho chytením.
Domáce médiá nevylúčili, že tomu pomohol Gotovina sám. "Možno si uvedomil, že už to viac nemá zmysel," povedal šéf tajnej služby Tomislav Karamarko denníku 24 sata.
Tejto verzii nahráva aj spôsob, ako sa Gotovina na Kanárskych ostrovoch správal. "Namiesto ukrývania vo vzdialenej dedine, ho chytili na luxusnej večeri s priateľmi," píše agentúra AP.
Objavila sa aj špekulácia, že tajné služby na jeho stopu doviedla životopisná kniha, ktorú vydal jeden z generálových fanúšikov. Píše sa v nej, ako sa na Kanárskych ostrovoch v osemdesiatych rokoch, ešte ako francúzsky legionár, zotavoval z bojov a dokonca tam mal románik s učiteľkou, ktorá ho učila po španielsky.