Popgitarová skupina Chinaski vznikla v Prahe roku 1994. Pomenovala sa podľa literárnej postavy z kníh amerického spisovateľa Charlesa Bukowského. Má šesť albumov, množstvo hitov (1970, Tabáček, Klára, 1. signální, Dlouhej kouř) a filmový DVD dokument Docela vydařenej den. FOTO - UNIVERSAL MUSIC
V súčasnosti asi najpopulárnejšia česká skupina Chinaski už roky praktikuje pozoruhodnú česko-slovenskú družbu. Hex, Gladiator, No Name, Peha, Zuzana Smatanová, to sú hudobníci, ktorým títo autori hitov ako Klára, 1970 alebo Tabáček pomohli predstaviť sa českému publiku. "Máme radi slovenskú hudbu. Teraz, keď sme už slávnejší, vyberáme si hlavne dievčatá," smejú sa Pavel Grohman a Jan Malátný zo šesťčlenných Chinaski, ktorí sa počas turné stihli zastaviť v Bratislave, v rámci predstavenia svojho najnovšieho albumu Music Bar.
Za posledné dva roky sa z vás v susednom Česku stala superhviezda, porovnateľná so skupinou Lucie. Ako sa to všetko prihodilo?
"Mohlo za to turné po trinástich športových halách, ktoré sme urobil k nášmu Best of albumu, čo bolo na české pomery veľmi úspešné. Potom prišiel nový album Music Bar, ktorý sa výborne predával a my sme opäť vyrazili po športových halách. Turné zakončíne v pätnásťtisícovej T- Mobil Aréne, ktorá je v podstate vypredaná. Čo si viac želať. To, čo sa dnes okolo nás deje, je za hranicami našich snov."
Cítili ste po úspechu pesničky o "Husákových deťoch" nejaké tlaky? Chcela po vás firma hity?
"Vôbec nie. Hráme už veľmi dlho, veď Music Bar je naša šiesta radová platňa. Keď sme ju začali pripravovať, mali sme k dispozícii asi štyridsať piesní, z ktorých sme mali veľký problém vybrať tie správne. Nakoniec sme nový album skoncipovali ako akýsi hudobný miš-maš, podľa toho, čo by sme si pustili v našom obľúbenom bare."
Vaším obľúbeným podnikom je vraj Lucerna Music Club. Je to pravda?
"Je to náš domovský klub. Pokrstili sme tam všetky naše albumy a odohrali tam šesťdesiat koncertov. Nemôžeme bez neho žiť. Preto pódium, s ktorým sme vyrazili na súčasné turné, je v tvare akejsi zväčšenej repliky klubu v Lucerne, čo je skvelé, lebo máme svoj obľúbený bar stále pri sebe."
Skupina Lucie ihneď mierila na vrchol vtedajšej československej popmusic. Vy ste sa tam dostali postupne, na začiatku ste boli typickou garážovou kapelou z Prahy.
"Ale my si nemyslíme, že by sme sa my a Lucie v princípe odlišovali. Základom je dobrá pesnička, s ktorou vyjdeš na pódium a musíš zaujať ľudí. A musíš mať aj veľké šťastie na ľudí vo svojom okolí. Hrať v skupine, to je veľmi zvláštna profesia. Keď chodíš do práce a lezú ti na nervy tvoji kolegovia, tak poprosíš doktora, aby ťa hodil na maródku. V kapele sa musíš naučiť so svojimi spoluhráčmi vychádzať, lebo sme jeden od druhého závislí."
Aké ste mali na začiatku ambície?
"Chceli sme v prvom rade hrať. To, čo sa nám podarilo, predstihlo všetky detské sny, ktoré sme mali. Dokonca sme sa toho aj trochu zľakli, čo sa okolo nás deje. Na začiatku nás bavilo vyliezť na pódium a kričať na ľudí slová a melódie. Tento zdravý základ nám vydržal dodnes. Kapely väčšinou končia na tom, že jej členovia majú niekedy priveľké ambície. Ani my nevieme, čo všetko nás ešte stretne. Možno sa o rok budeš baviť s inou skupinou o tom, prečo sa rozpadli Chinaski. (smiech)"
Pesnička Tabáček je v súčasnosti asi najväčším českým hitom. Máte recept na skladanie hitov?
"Recept samozrejme máme, ale neprezradíme. Je napísaný na pergamene a zakopali sme ho na neznámom mieste. Bono z U 2 napríklad hovorí, že najlepší recept na hit sú tri akordy a pravda. Tak a teraz si s tým poraďte!"
Dalo by sa povedať, že vaše pesničky zľudoveli?
"Čo lepšie môže skupinu stretnúť. Na naše skupiny chodia dievčatá a aj ich rodičia. Nie preto, aby na ne dávali pozor, ale pre Chinaski. Podarilo sa nám osloviť čo najširšie spektrum ľudí. Nebavilo by nás hrať iba pre metalistov."
Chodia na vaše koncerty aj "Husákove deti"?
"Chodia, sú v strede medzi dievčatami a ich rodičmi."