Zachráňme, čo sa ešte dá, alebo aj to sú naše dejiny

Fotografia je z októbra 1927 a vznikla pri príležitosti otvorenia prvej Štátnej slovenskej jednotriednej ľudovej školy v Dolnom Štáli, okr. Dunajská Streda. Bol to obyčajný, tŕstím pokrytý dom, vidieť ho v pozadí. Novú školu postavili až v roku 1933.

FOTO


Prví slovenskí repatrianti z Rumunska, Bulharska a Maďarska sa prisťahovali do ČSR už v roku 1925. Štát im poskytol pôdu formou zvyškových statkov. Na Zemskom úrade v Bratislave im povedali: "Vy pôjdete na Žitný ostrov, lebo viac ako sto rokov ste žili v cudzine a neodnárodnili ste sa!"

A tak sa desať rodín usadilo na bývalom Pállfyovskom majeri zvanom Tôňa-pusta, vzdialenom necelé tri kilometre od Dolného Štálu. Boli to štyria bratia Ambrušovci z bulharskej Gornej Mitrapolji, rodina Suchanských, Gregorova, Bombova, Šprochova a Štefana Ambruša z Nadlaku a rodina Rohoškova z Komlóša. Boli to mladé rodiny, deti dorastali práve do školopovinného veku, preto sa hneď po presídlení snažili mať slovenskú školu. Iniciatívy sa chopil Martin Ambruš (sediaci uprostred) a prvým učiteľom bol jeho mladší brat Ján Ambruš (sediaci prvý zľava).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Priateľský prístup a vzorné gazdovstvá kolonistov neušli pozornosti ostatných obyvateľov dediny, čo sa odzrkadľovalo aj v tom, že do slovenskej školy postupne prichádzalo aj čoraz viac maďarských detí.

Obyvatelia Tôňa-pusty neprerušili styky so svojimi krajanmi v cudzine a čoskoro tam začala prichádzať mládež, ktorá mala ambície získať na Slovensku vyššie vzdelanie. Tu ich prijali ako svojich a starali sa o nich počas celého štúdia.

Po roku 1948 museli všetci strední roľníci opustiť svoje gazdovstvá, a tak postupne zanikla aj tamojšia slovenská škola.

Liliana Ambrušová,

Bratislava

Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo konkrétne

máme na mysli?

Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.

Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

A ako to, čo pošlete, chceme použiť?

Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.

Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.

Kam posielať

materiály?

Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 388
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 918
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 849
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 470
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 287
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 769
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 156
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu