. Odpovedala tak na početné výzvy, aby licenčná rada dávala tvrdšie sankcie televíziám za rôzne reality šou.
Agócs zdôraznila, že licenčná rada je len regulačným orgánom a vyjadruje sa len k odvysielaným programom. Aj prípadnú najvyššiu sankciu - pozastavenie nejakej relácie - by mohli podľa nej televízie v konečnom dôsledku obísť tak, že zmenia jej názov.
Len v tomto roku rada dostala okolo 600 podnetov.
Stúpajúci počet sťažností podľa ďalšej členky rady Jany Žitňanskej vraj svedčí o tom, že ľudia nie sú ľahostajní.
Niektorí diváci vraj žiadajú v listoch radu napríklad aj o to, aby zabránila fyzickému vzájomnému napadaniu súťažiacich v programe VyVolení.
Prítomné ženy poväčšine hovorili, že pokuty, ktoré dáva rada, sú nízke. Obe členky rady argumentovali, že výšku pokút ohraničuje zákon, pričom v poslednom čase dávajú sankcie na hornej hranici sadzby.
V prípade, ak sa televízia voči sankcii odvolá, čaká sa až do rozhodnutia Najvyššieho súdu. Hoci podľa odhadu Agócs súd v 90 percentách rozhodnutie rady potvrdí, k dnes udeleným sankciám sa dostane až v druhej polovici roku 2007, lebo je zaneprázdnený.
Žitňanská povedala, že reakcia verejnosti je účinnejšia ako vysoké pokuty. Pripomenula, že pre nižšiu sledovanosť sa šou ako Big Brother na Markíze skončí skôr, než sa očakávalo.
Na podnet nadácie sa diskutovalo aj o miere vplyvu televízií. Jedna časť diskutujúcich argumentovala, že televízia nemôže vychovávať "naše deti", druhá zas, že v praxi sa televízia nedá "seknúť" a že deti si nemajú z čoho vybrať. "STV cez pracovné dni nevysiela nič pre deti," hovorila jedna účastníčka. "Verejnoprávna televízia je o ničom. ČT2 sa dá pozerať 24 hodín denne," pridala sa druhá.
Kritizovali aj novinárov, najmä tých, ktorí spolupracujú na reality šou. Padali aj názory, že novinári by ako lekári mali prisahať, že sa budú správať eticky.
ZUZANA ULIČIANSKA