Bez akýchkoľvek problémov, s úsmevom preplával v stredu večer tlačovou konferenciou čínsky premiér Wen Ťia-pao a jeho slovenský hostiteľ Mikuláš Dzurinda. A tak ako sa o dodržiavaní ľudských práv nehovorilo počas ich stretnutia, nepríjemným otázkam sa vyhli aj na tlačovej konferencii.
O čínskych najvyšších predstaviteľoch je známe, že neradi odpovedajú na otázky o povahe ich režimu. Ak je priestor na otázky, prioritu majú verejnoprávne médiá.
Na úvod tlačovky premiéri z pripravených podkladov predniesli oficiálne príhovory. Potom bol priestor len na dve otázky - Úrad vlády vybral slovenského a čínskeho novinára.
Slovenský rozhlas zaujímali skúsenosti Číny ako člena Bezpečnostnej rady OSN, čo to znamená pre Slovensko ako nestáleho člena a konkrétne opatrenia, ktoré Peking robí proti ekologickým nehodám a banským nešťastiam. Po vyčerpávajúcej odpovedi oboch premiérov prišiel čínsky novinár s ďalšou neškodnou otázkou - či by sa nemali oživiť vzájomné výmeny študentov a kultúrna spolupráca. Premiéri súhlasili, čas vypršal.
Podľa premiérovho hovorcu Martina Marušku sa čínska strana nepodieľala na organizovaní tlačovej konferencii, na ktorej z časových dôvodov položili slovenskí novinári len jednu otázku. "Vyhoveli sme len čínskej požiadavke na konzekutívne tlmočenie," tvrdí Maruška. Takýto spôsob prekladu do národných jazykov trvá dlhšie ako simultánne tlmočenie a skracuje tak priestor na otázky.
Len štyria prívrženci v Číne zakázaného hnutia Falun-gong pred Úradom vlády s transparentmi a sviečkami kazili idylický dojem a protestovali proti potlačovaniu ich práv a mučeniu.
(mch)