Premiér ani prezident s Wen Ťia-paom otázku ľuddských práv v Číne nerozoberali. Urobil to len predseda parlamentu. FOTO - TASR |
edlo z miery. Tváril sa pokojne, no v sále bolo cítiť napätie. Všetci muži čínskej delegácie, okrem premiéra, pri tejto téme sklonili hlavy.
Hrušovský bol jediným z troch najvyšších slovenských ústavných činiteľov, ktorý sa počas návštevy čínskeho premiéra pýtal na ľudské práva. Rozprávali sa štyridsať minút. Najskôr o hospodárskych vzťahoch a spolupráci, chvíľu hovoril predseda KDH a parlamentu o svojej návšteve Číny pred niekoľkými rokmi.
Potom Hrušovský, podľa Dytterta, prešiel na citlivú tému, keď povedal, že síce oceňuje pokrok v Číne, ale "stále máme informácie, že nie sú dodržiavané všetky ľudské práva a slobody a je veľké napätie v oblasti náboženskej slobody". Debata o ľudských právach trvala pätnásť minút.
Hrušovský sa opýtal, kedy Čína ratifikuje medzinárodnú zmluvu o občianskych a politických právach, ktorú podpísala v roku 1998. Čínsky premiér Wen Ťia-pao vysvetľoval, že už dvetisíc rokov je na najvyššom mieste v Číne človek a jeho dobro. Stále sa snažia zlepšovať stav, rozširovať práva.
Hrušovského presviedčal, že pred niekoľkými rokmi nabrali reformný kurz, ktorý priniesol veľa pozitívnych zmien, ale Čína ešte potrebuje upraviť vnútorné zákonodarstvo, aby bolo v súlade so zmluvou.
Na otázky o ľudských právach vyzeral Wen Ťia-pao pripravený. Dostáva ich skoro vo všetkých demokratických krajinách. Jeho odpovede vraj vyzerali ako dlhodobo pripravené formulky, ktoré aktualizuje podľa vývoja v Číne.
Debata o ľudských právach sa skončila Hrušovského vetou, že si váži ubezpečenie, že sa Čína bude snažiť zmluvu čo najskôr ratifikovať.
Čínsky premiér je na turné po štyroch európskych krajinách. Český premiér Jiří Paroubek vopred avizoval, že bude s čínskym kolegom hovoriť o ľudských právach, ani on ich však nechcel zvýrazniť pred obchodnými témami. (rf)