FOTO |
Tá vyššia politická "vrchnosť" potichučky prehliada nepríjemnú otázku dodržiavania ľudských práv, ale o to hlasnejšie pripomína možnosti investícií zo strany "ľudovej" Číny. Inými slovami: ráčte nám sem posunúť nejaký ten kapitál a my, ako vidíte, budeme ticho.
To by bola tá hlavná priorita našej diplomacie. Ešte tu máme takú vedľajšiu, ktorú, aj keď cez zaťaté zuby, musíme prezentovať. Akýsi postoj, ktorý sa očakáva od demokratickej spoločnosti.
Rola zlého policajta pripadla p. Hrušovskému. Jeho slovo síce nemá takú váhu ako slovo premiéra alebo prezidenta (alebo, nebodaj, oficiálne stanovisko slovenskej vlády ...), ale pozorovatelia čakajú a tlačové agentúry sa až trasú nedočkavosťou.
Kresťanskí demokrati majú tento postoj takpovediac v charakteristike strany a ich voliči s pocitom, že sa nesklamali, vyjadria svoju spokojnosť v najbližších voľbách. Mimochodom, informácie o prenasledovaní kresťanov v Číne viditeľne presakujú cez informačné filtre, tak nech sa kresťanská strana postará.
Ak by sa však nepostarala ona, tak kto iný?
Výčitka sa tak dostáva z roviny oficiálneho politického postoja SR do roviny postoja jednej, hoci vplyvnej, politickej strany. Dôležité je neprezentovať oba postoje naraz. Oddeliť podstatné od nutného. Obchod od fráz. Realitu od ideí. Wen Ťia-pao má ľahkú rolu: v oblasti ekonomiky má navrch a v oblasti ľudských práv sa môže oháňať čímkoľvek: od názvu "ľudová republika" až po čínsku ústavu. Žiaľ, názov ešte nič neznamená a aj v ústave Československej socialistickej republiky toho bolo popísaného až-až. Ostatne, na podobné výčitky sú v čínskej diplomacii už určite zvyknutí.
Aj vlk je sýty, aj ovca celá. Len konkrétne v tomto prípade neviem, kto je vlk a kto ovca.
styblo.blog.sme.sk
Autor: MARTIN STÝBLO