Americkej ministerke zahraničných vecí Condoleezze Riceovej sa podľa všetkého podarilo európskych spojencov presvedčiť o tom, že Spojené štáty neprevážali tajne nad územím Európy väzňov a nemučili ich v tajných väzeniach. "Všetci sú spokojní s tým, čo počuli," vyhlásil po rokovaniach hovorca NATO James Appathurai.
Jeho slová potvrdzovali viacerí ministri zahraničných vecí. Nemeckého šéfa rezortu Franka-Waltera Steinmeiera upokojilo ubezpečenie Riceovej, že Američania neinterpretujú medzinárodné právo rozdielne ako spojenci. Podobne sa vyjadrovali aj ďalší, medzi nimi aj slovenský minister Eduard Kukan. "Veľmi dôrazne prezentovala názor, že USA sú krajinou, kde vládne právo, a všetky aktivity, ktoré USA robí, sú v súlade s americkými zákonmi a ústavou," reprodukoval vyhlásenie Riceovej.
Americká ministerka novinárom tvrdila, že Spojené štáty dodržiavajú medzinárodné pravidlá a suverenitu svojich spojencov. "Nepoužívali sme lietadlá na transport zajatcov, aby sme ich mučili," povedala Riceová. Nevylúčila však, že pri vyšetrovaní teroristov mohli byť porušené zákony. Vinníci však budú potrestaní. Dôkazom je podľa nej mučenie zajatcov v bagdadskej väznici Abú Ghrajb a potrestanie zodpovedných.
Podľa Kukana americká strana upozornila spojencov na to, že existujúce medzinárodné dohody už neodrážajú zmenenú situáciu vo svete a bolo by dobré ich zmeniť. "Toto nie je obyčajná kriminalita, kde čakáte, že sa niečo stane, a potom potrestáte páchateľa," vyhlásila Riceová o terorizme. USA sa netaja tým, že Ženevskú konvenciu nedodržiavajú vo vzťahu k členom al-Káidy, ktorá je teroristickou organizáciou a nie je subjektom medzinárodného práva.
Podľa Riceovej je niekedy najlepšie ľudí, ktorí sa nedajú stíhať v USA, "transportovať na miesto, kde môžu byť stíhaní alebo sú tam občanmi". Nepoprela tým, že Američania po svete zadržiavajú osoby podozrivé z terorizmu, len opakovane vylúčila ich mučenie. Kukana takáto obhajoba presvedčila. "Tie otázky boli veľmi jasné a veľmi jasne odpovedala, že nie," dodal.
Autor: Brusel