Interfax predstaviteľov ministerstva pre mimoriadne situácie. Predpokladá sa, že sa nakazili vodou zo studne.
Slovenské úrady o týfuse nevedia a zatiaľ sa neprijímali nijaké hygienické opatrenia. "Nikto ma neinformoval. Obráťte sa na tlačový odbor ministerstva vnútra," povedal včera krajský hygienik ministerstva vnútra Andrej Bílik. O týfuse nevedel ani riaditeľ odboru hraničnej polície v Sobranciach Ján Laškody.
Vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Jana Seligová ani krajská hygienička Jana Stašková nemajú informácie o výskyte brušného týfusu, ktorý je infekčným črevným ochorením. Seligová predpokladá, že v oblasti sa môže vyskytovať bacilonosič, ktorý sám nemusí byť chorý, alebo do dediny prišiel niekto chorý odinakiaľ.
Chorý vylučuje bacily močom a stolicou, ak sa dostanú do vody, môžu ju kontaminovať a šíriť sa, najmä ak sú nevyhovujúce hygienické podmienky. Bacilonosič môže kontaminovať potraviny, vodu, ale aj predmety. Bacil sa môže preniesť aj podaním rúk. Aby došlo k ochoreniu, musí sa bacil dostať do črevného traktu.
"Hlavným preventívnym opatrením je striktné umývanie rúk po každom použití toalety a pred každým jedlom, ako aj dodržiavanie základných hygienických zásad," zdôraznila Seligová. Brušný týfus na východe podľa nej naposledy zaznamenali v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch.
(sita)