Trieda, v ktorej sa žiaci špeciálnych škôl pripravujú na prechod na bežnú základnú školu. Na hodine kreslenia sú dnes len štyria - Romeo, Lucian, Nikolas a Žanetka. Učiteľka aj jej asistentka však majú práce dosť, deťom treba ukázať, ako sa kreslí štetcom. Ráno dorazili do školy balíčky školských pomôcok, na ktoré prispieva deťom z rodín v hmotnej núdzi ministerstvo práce. Každé dieťa chcelo kresliť svojimi vlastnými novými farbami. |
BRATISLAVA - Rómsky chlapec Romeo nie je duševne zaostalý, ale napriek tomu sa dostal do špeciálnej základnej školy v Piešťanoch. Túto prax na Slovensku kritizovala Európska komisia.
Romeo však dostal šancu. Učí sa v zvláštnej triede, kde sa 20 detí pripravuje na prechod do normálnej školy. Tá je len o pár ulíc ďalej. Projekt je platený z eurofondov.
"Romeo je šikovný chlapec, tak to skúsime," hovorí riaditeľ školy Miroslav Majtán. "Bola by som optimistka," hovorí o pokuse opatrne učiteľka Jana Hodulová. "Rodičia chcú, aby na školu prešiel, ale budú mu vedieť pomôcť?"
V bežnej škole sú ťažšie učebnice, ktoré môžu byť problém aj pre Romeových rodičov, ak mu budú chcieť pomôcť s učivom. Ak by Romeo začal v novej škole zaostávať, môže stratiť motiváciu. Jeho budúcich spolužiakov už teraz treba pripraviť na to, že majú Romeovi pomôcť.
Romeova sestra chodí do bežnej školy a podobne aj ďalšie rómske dievčatá. Prečo je to tak? Hodulová hovorí, že rómske dievčatá sú odmalička vedené k poslušnosti, kým chlapci sú rozmaznávaní.
Romeo je zatiaľ očividne hrdý, že na bežnú školu prejde ako prvý, ale až tak sa neteší, lebo v novej škole bude veľa žiakov. Dnes má sedem spolužiakov, učiteľka sa každému venuje zvlášť, majú aj rómsku asistentku.
Romeova trieda, kde sa pripravuje na novú školu, dostala z eurofondov hračky a počítače. Žiaci prešli špeciálnymi testmi platenými z eurofondov. "Odhalia prirodzenú inteligenciu detí," hovorí riaditeľ Majtán.
Simenon Jurtinus z ministerstva školstva hovorí, že deti v bežných školách musia byť dobre pripravené na príchod spolužiakov zo špeciálnej školy. "Je dôležité predísť ‚nežiaducemu zlyhaniu dieťaťa'," hovorí Jurtinus. "Ak sa projekt osvedčí, cieľom je rozšíriť ho na celé Slovensko," hovorí Jurtinus. (haj)