John Lennon bol génius, ktorého piesne dodnes dokážu dojímať a inšpirovať. Jeho hudba žije ďalej, či už v podobe piesní zo sólovej dráhy alebo s Beatles. Po rozpade skvelej štvorice v roku 1970 to bol práve Lennon, ktorého hudobná kariéra bola z exčlenov najslávnejšej kapely sveta tá najpozoruhodnejšia. Na 25. výročie jeho smrti sa objavili opäť všetky jeho sólové albumy, ako aj nové výberové 2-CD Working Class Hero: The Definitive Lennon. Spevák nahral v rokoch 1970 až 1980 sedem radových albumov a niekoľko singlov. Ktoré z jeho nahrávok patria medzi jeho najlepšie?
John Lennon / Plastic Ono Band (1970)
Debutový sólový album s komornou atmosférou, ktorý vznikol metódou "prvotného výkriku", na ktorom napísal tie najotvorenejšie piesne a vyžaloval sa zo svojho problémového detstva. Medzi kľúčové patrí úvodná Mother o nebohej Lennonovej matke Julii. Bez ďalších piesní, ako sú Working Class Hero, God alebo Oh, My Love by Lennonov obraz nebol úplný.
Imagine (1971)
Ešte silnejší nasledovník debutu, ktorý priniesol titulnú rovnomennú pieseň, priznanie vlastnej slabosti v Jealous Guy, ako aj nediplomatický útok na exkolegu McCartneyho v podobe piesne How Do You Sleep? Imagine je dodnes jeho najlepším albumom. Svedčí mu aj produkcia Philla Spectora.
Double Fantasy (1980)
Osem dlhých rokov trvalo, kým sa mu podarilo napísať piesne, ktoré sa kvalitou vyrovnajú jeho sólovým začiatkom. Tento album je dodnes prijímaný rozporne, vďaka polovici ťažko stráviteľných piesní od Yoko Ono. Napriek tomu obsahuje skvosty. Just Like Starting Over, Woman, Watching The Wheels alebo I'm Losing You sú klasikou.
Working Class Hero: The Definitive Lennon (2005)
Asi najlepší a najobsiahlejší výber piesní z Lennonovho katalógu. Okrem jeho hitov zo slabších radoviek Mind Games (1973), Walls and Bridges (1974) obsahuje hity, ktoré sa objavili iba na singloch - Instant Karma (We All Shine On), Power To The People alebo Cold Turkey. Takmer štyridsaťpesničkový komplet uzatvárajú skvosty Real Love a Grow Old With Me z jeho domácich nahrávok. (peb)