tiach v ňom údajne označili za "ľudovú revoltu" zanedbaných predmestí.
Materiál popiera, že by hnutie bolo organizované alebo manipulované. "Nebol tu nijaký vodca, nijaký program."
Minister vnútra Nicolas Sarkozy svojho času vyhlásil, že v násilnostiach nebolo nič spontánne, aj generálny prokurátor Yves Bot hovoril o "organizovaných bandách".
Správa uvádza, že pri výbuchu násilností a ich šírení nehrali žiadnu úlohu islamisti ani krajná ľavica. Tieto prúdy, ale i krajná pravica sa však teraz usilujú z nepokojov profitovať.
"Mladí ľudia z citlivých štvrtí sa cítia potrestaní svojou chudobou, svojou farbou pleti a svojimi menami. Tých, ktorí ničili predmestia, spája absencia perspektív v spoločnosti," cituje Le Parisien zo správy.
"Všetko se udialo, akoby sa stratila dôvera v inštitúcie, ale aj súkromý sektor," uvádza sa v správe
Spôsobené škody odhaduje Všeobecná spravodajská služba na viac ako 250 miliónov eur (7,5 miliardy korún). Poisťovne zatiaľ hovoria o 200 miliónoch eur a už ohlásili úmysel zvýšiť poistné miestnym organizáciám v oblastiach, ktoré zasiahli nepokoje.
Tajná služba taktiež podľa denníka vyslovuje v správe obavu, že akýkoľvek nový náhodný incident môže vyvolať novú vlnu násilia. Obavy vraj vzbudzuje aj nadchádzajúca silvestrovská noc, ktorá by sa mohla stať vhodnou príležitosťou na uvoľnenie nespokojnosti.
Rozbuškou nedávnych násilností bola náhodná smrť dvoch výrastkov, ktorí údajne utekali pred políciou. V chudobných štvrtiach mnohých francúzskych miest zhorelo počas troch týždňov vyše 9000 áut a veľa škôl, škôlok, obchodov a ďalších objektov, ktoré symbolizovali štát. Násilností si vyžiadali aj dve obete, ktoré zomreli v dôsledku napätej situácie v krajine.
Výraznú úlohu v nepokojoch hrali mladí ľudia z rodín pôvodom z Maghrebu a čiernej Afriky. (čtk)