Komunistický režim sa nemazná s politickou opozíciou, ktorá nemá šancu prehovoriť a končí v domácom väzení alebo v pracovných táboroch. Často je kritizovaná za využívanie trestu smrti. Porušovanie ľudských práv však Číne pripomínajú veľmoci čoraz menej.
Zbrojné embargo
Potom ako Čínska ľudová armáda v roku 1989 potlačila prodemokratické hnutie, uvalili krajiny Európskej únie na Čínu zbrojné embargo. V súčasnosti je únia nejednotná, či má embargo ďalej zmysel. Za zrušenie je Francúzsko a Nemecko, za uchovanie embarga je Británia.
Taiwan
Takmer celý svet uznáva pre Peking "posvätnú" formuláciu o tom, že odštiepenecký ostrov je súčasťou pevninskej Číny. Zároveň však s Taiwanom európske krajiny udržiavajú styky - a nepriamo aj politické.
Autorské práva
Jedna z mála otázok, pri ktorých sú aj oficiálne miesta ochotné pripustiť, že v nich musí Čína spraviť pokrok. Nelegálny predaj softvéru, "značkového oblečenia" a filmov či hudby je v Číne úplne bežný. Pekingu to nedávno pripomenul aj George Bush.
Tibet
Na akúkoľvek zmienku o tejto provincii, ktorú Čína obsadila v roku 1950, je Čína alergická. Odmieta uznať a komunikovať s tibetským dalajlámom, ktorý žije v exile. (mch)