Víťazná expozícia Simona Starlinga. FOTO - TATE.ORG.UK |
úce k životnému prostrediu, technológii a ekonomike. Cenu odovzdával minister kultúry David Lammy.
Starling sa po oznámení výsledkov vyjadril, že súčasťou jeho šťastia ako umelca je aj nález hangáru použitého na prácu "s veslom na strane", informoval britský spravodajský server BBC. Autor, ktorý žije striedavo v Glasgowe a v Berlíne, totiž prerobil drevený hangár nájdený vo Švajčiarsku na plavidlo, ktorým prešiel sedem míľ po Rýne do Bazileja, kde z neho opäť urobil hangár. "Je to mobilná architektúra, pokus urobiť umelecké dielo, ktoré je veľmi ergonomické a nezaťažuje životné prostredie, s jednoduchým nápadom," vyjadril sa pre médiá a dodal, že jeho umelecká práca je o upokojení, o pokuse zabrzdiť "neuveriteľnú rýchlosť, v ktorej žijeme".
Ďalšou prácou, ktorou sa prezentuje až do 22. januára v londýnskej Tate Modern, je upravený bicykel, na ktorom prešiel španielskou púšťou Tabernas. Jediným odpadovým produktom jeho "približovadla" bola voda, ktorou namaľoval veľký akvarel - kaktus púšte, ktorou prechádzal.
Starling vyštudoval Polytechnickú univerzitu v Nottinghame a Školu umenia v Glasgowe. Spolu s kolegom, umelcom Jimim Lambiem, prezentoval Škótsko na benátskom Bienále v roku 2003.
Aj keď najviac verejných preferencií mala Carnegie a Jimi Lambie, porotu presvedčilo eko-dielo Starlinga. Vďaka zvýšenej spoznorskej sume neobišli naprázdno ani zvyšní traja nominovaní, ktorým na kontá pribudne po 5-tisíc libier.
Turnerovu cenu vyhlasuje britská galéria Tate od roku 1984. Je určená britským výtvarníkom do 50 rokov. Minulý rok sa stal víťazom Jeremy Deller s filmom o rodnom meste amerického prezidenta Georgea Busha v Texase. Medzi víťaznými menami sa iba dvakrát objavilo ženské meno - Rachel Whiteread a Gillian Wearing. Medzi víťazov patrili aj Gilbert and George, Anish Kapoor, Antony Gormley či Damien Hirst. (bbc, kop)