Viceprezident FIFA a prezident UEFA Lennart Johansson počas včerajšej tlačovej konferencie v Lipsku k rozdeleniu účastníkov futbalových MS 2006 do košov. FOTO - REUTERS |
LIPSKO - Nemeckí organizátori budúcoročného záverečného turnaja majstrovstiev sveta vo futbale sa rozhodli zmeniť systém nasadenia tímov pred žrebom jednotlivých skupín. Podľa výsledkov na posledných dvoch šampionátoch a postavenia vo svetovom rebríčku (za posledné tri roky) vytvorili iba najsilnejší prvý kôš a zvyšné mužstvá rozdelili do skupín podľa kontinentov. Slávnostné žrebovanie skupín MS 2006 bude tento piatok vo Veľtrhovom centre v Lipsku.
Z európskej štrnástky kvalifikovaných tímov je päť medzi elitnou osmičkou, ďalších osem krajín sa dostalo do spoločného európskeho koša a osobitné postavenie pri žrebe bude mať Srbsko a Čierna Hora. Už vopred je pritom jasné, že usporiadateľská krajina Nemecko bude nasadená do A-skupiny, aby mohla hrať úvodný duel šampionátu 9. júna v Mníchove. Obhajcovia trofeje Brazílčania budú zase určite hrať v F-skupine a svoje prvé stretnutie absolvujú 13. júna v Berlíne.
Osem najvyššie nasadených tímov na žrebovanie skupín predstavujú reprezentácie Argentíny, Brazílie, Anglicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Mexika a Španielska. Na deviatom mieste sa v rebríčku zostavenom podľa uvedených kritérií umiestnil tím USA a na desiatom Holandsko.
V druhom koši sa ocitli africkí zástupcovia spolu s Austráliou a dvojicou juhoamerických krajín Paraguaj, Ekvádor. Európsku skupinu tvoria Chorváti, Česi, Holanďania, Poliaci, Portugalci, Švédi, Švajčiari a Ukrajinci. V poslednej skupine je štvorica ázijských kvalifikantov spolu s tromi zástupcami Severnej Ameriky.
Špeciálne postavenie Srbska a Čiernej Hory zdôvodnili organizátori úsilím vyhnúť sa tomu, aby v jednej skupine hrali tri mužstvá z jedného kontinentu. Srbi si tak z prvého koša môžu vybrať iba medzi Brazíliou, Argentínou alebo Mexikom. (sita)
Rozdelenie do košov
1. kôš: Brazília, Anglicko, Španielsko, Nemecko, Mexiko, Francúzsko, Argentína, Taliansko,
2. kôš: Angola, Ghana, Pobrežie Slonoviny, Togo, Tunisko, Austrália, Ekvádor, Paraguaj,
3. kôš: Chorvátsko, Česko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina,
4. kôš: Irán, Japonsko, Saudská Arábia, Kórejská republika, Kostarika, Trinidad a Tobago, USA - zvláštne postavenie má Srbsko a Čierna Hora.